انتخابات و نگرانی‌ها

کۉره‌ گان تۉره

به اساس تقویم اعلان شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی ها در 29 میزان سال روان برگزار می‌شود.

نگرانی ها در مورد برگزاری انتخابات شفاف و مطابق به معیار های قبول شده جهانی قبلاً نیز ابراز می‌شد. پس از آن که چند روز پیش ثبت نام رایدهندگان در مراکز انتخابات در مراکز شهر ها آغاز گردید، به این نگرانی ها افزوده شد.

چالش های که در برابر انتخابات پیشرو وجود دارد، باید مایه تشویش برگزار کنندگان انتخابات، نامزدان و رای دهندگان باشد.

مسئله امنیت از مهمترین چالش های انتخابات ماه میزان به شمار می‌رود. مناطق امن برای برگزاری انتخابات امسال نسبت به انتخابات سال های گذشته در بسیاری از ولایات افغانستان محدود شده است. در ولسوالی ها مراکز رایدهی از سوی طالبان و دیگر گروه های دهشت افگن تهدید می شوند.

مخالفین مسلح دولت و حامیان منطقوی آنها تخریب انتخابات را در برنامه خود دارند. تهدیدهای امنیتی از همین حالا اثرات خودرا در روند انتخابات نمایان کرده است.

با آن که از زمان آغاز ثبت نام رایدهندگان در مراکز انتخاباتی چند روز محدودی می‌گذرد، مراجعه تعداد خیلی اندک مردم زنگ خطر جدی در برابر انتخابات آینده را به صدا در آورده است؛  زنگ خطری که  از احتمال اشتراک کم رایدهندگان در روز انتخابات هشدار می‌دهد.

بر چسپ زدن فورم انتخابات در مراکز ثبت در تذکره های رایدهندگان تهدید بالقوه به امنیت مردم شمرده می‌شود. با توجه به هشدار طالبان مردم نمی‌خواهند امنیت جان خود و خانواده خودرا با خطر مواجه کنند. این مسئله اساسی ترین عامل عدم حضور فعال مردم در مراکز رایدهی به حساب می‌آید.

نیرو های امنیتی و رهبران حکومت ‌در مورد تأمین امنیت انتخابات اطمینان می‌دهند. اما شهروندان به سخنان رهبران دولت کمتر باور دارند. مردم می گویند که دولت و نیرو های امنیتی باید ماه ها پیش از آغاز روند انتخابات امنیت را تأمین می‌کرد.

بحث توزیع تذکره برای رای دهندگانی که تذکره ندارند، مسئله دیگری است که میزان شرکت رایدهندگان در انتخابات را پایین خواهد آورد. در مناطق دهاتی و اطراف بسیاری از زنان تذکره ندارند؛ آیا روند توزیع تذکره در زمان تعیین شده درست عملی خواهد شد. آیا زنان مناطق دور از مراکز شهر ها که زندگی سنتی دارند؛ متمایل به گرفتن تذکره استند؟ بدون شک جمعی از مردم نسبت نداشتن تذکره نمی‌توانند به پای صندوق های رای بروند.

مردم افغانستان از احتمال راه اندازی تقلب و نبود شفافیت لازم در انتخابات نیز نگرانی دارند.

اتهاماتی در مورد کم کاری و حتا بیکارگی مجلس نمایندگان، بی توجهی تعدادی از نمایندگان مجلس به سرنوشت مردم، سؤ استفاده از جایگاه آنان به نفع خویش، خانواده و دوستان شان شهروندان کشور را نسبت به انتخابات و پارلمان بی باور کرده است.

مراجع و ارگان های مسوول انتخابات در کارزار تشویق و ترغیب مردم برای شرکت فعال در انتخابات مجلس نمایندگان و شورا های ولسوالی تا هنوز مؤثر عمل نکرده اند.

این ها همه عواملی اند که انتخابات ماه میزان را با دشواری ها مواجه می‌کند، مشروعیت انتخابات را پیش از همه شرکت وسیع مردم تضمین می‌کند.

فکر می‌شود تا کنون بیشتر افرادی که به مراکز ثبت رایدهی رفته اند، وابستگان و دوتان نزدیک نامزدان بالقوه در انتخابات آتیه اند. پس از این نیز همین نامزدان احتمالی بیشتر مردم را برای شرکت در انتخابات ترغیب خواهند کرد.

مردم افغانستان برای اشتراک در انتخابات متمایل استند، حضور گسترده آنان در انتخابات های گذشته بیشتر از میزان شرکت شهروندان کشور های پیشرفته بود. آنها از دولت و نهاد های امنیتی در مناطق شان امنیت پایدار می‌خواهند. در واقع امنیت شرط نخستین و اساسی شرکت گسترده مردم در انتخابات به شمار می‌رود.

نیاز است تا دولت و حامیان دموکراسی در جهان برای نهادینه کردن دموکراسی در افغانستان بیشترین توجه و سرعت عمل را در امر تأمین امنیت کل کشور به ویژه مناطقی که برای راه اندازه انتخابات در نظر گرفته شده، داشته باشند.

حضور کم رنگ مردم در مراکز انتخابات روند نهادینه کردن دموکراسی را با دشواری های غیر قابل پیشبینی روبه رو خواهد کرد. این مسئله نباید برای جهان دموکراتیک و کشورهای حامی افغانستان قابل پذیرش باشد.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *