تیرباران یک دختر جوان در غور؛ پدرش خواهان تأمین عدالت است

احمدشاه موحد

حدود یک ماه پیش دختری در ولسوالی چهارسده‌ی ولایت غور، از سوی افراد تفنگ‌دار نخست ربوده شده و سپس به گلوله بسته می‌شود. از این قضیه یک ماه گذشت؛ اما به گفته‌ی پدر مقتول، باوجودی که او باربار به اداره‌های مختلف حکومت محلی غور مراجعه کرده؛ اما کسی صدایش را نشنیده است.

ابراهیم پدر مقتول، عکسی از دخترش را در دست دارد و برای دادخواهی به شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور آمده است. او از حکومت محلی غور به‌ویژه ارگان‌های عدلی و قضایی می‌خواهد که به ندای دادخواهانه‌اش گوش داده و عاملان قتل دخترش را بازداشت و عدالت را تأمین کنند.

مسوولان محلی غور نیز کشته شدن این دختر را تأیید کرده و گفته‌اند که در پی شناسایی عاملان این رویداد هستند.

نقره‌ماه چرا کشته شد؟

«نقره‌ماه» به ظن قاتلان او گناه بزرگی مرتکب شده بود؛ زیرا نظر به باورِ سنتی و کهنه‌ی آن‌ها او حق نداشت پا به بیرون از منزل بگذارد. آن هم به تنهایی و بدون اجازه‌‌ی آن‌ها. این‌ همه را ابراهیم پدر عدالت‌خواه او روایت می‌کند.

نقره‌ماه دقیقاً یک روز پیش از عید قربان زمانی از سوی چند تفنگ‌دار ربوده و سه روز بعد از عید قربان تیرباران شد که به گفته‌ی پدر وی او بدون اجازه از فردی که می‌خواست همسرِ آینده‌ی دخترش باشد، از بهرِ تداوی بیماریِ خود به کلینیک صحی ولسوالی چهارسده رفته بود.

بر بنیاد گفته‌های ابراهیم پدر پنجاه ساله‌ی مقتول، نقیب‌الله فردی که دخترش از کودکی به نام او شده بود، با هم‌دستی چند تن دیگر نقره‌ماه را نخست از مسیر راه ربوده و چندین شبانه‌روز نزد خود نگهداری کرده و بر او ظلم و شکنجه‌ی بسیار روا داشته‌اند. به نقل از ابراهیم، آنان پیش از قتل دخترش، به دستان او میخ کوبیده و پاهایش را نیز شکستانده بودند.

در حالی‌که گلوی پدر پیر نقره‌ماه پر از بغض است و اشک در چشمانش حلقه زده، می‌گوید پس از شکنجه‌های بسیار، آنان بازهم رحمی نکرده و دخترش را به ضرب گلوله از بین برده‌است.

نقره‌ماه نمی‌دانست گناه‌اش چی بوده است. او همچنان نمی‌دانست روزی این‌گونه از سوی کسی که در ظاهر او را می‌خواهد، به گلوله بسته می‌شود. گناه‌اش تنها این بود که به محض به دنیا آمدنش، کسی را شوهرِ آینده‌ی او نام نهادند. اما او هرگز نمی‌دانست در جغرافیای دوردست و سنتی و خشن بخش‌هایی از ولایت غور، هیچ زن و دختری بدون اجازه‌ی شوهر حق حتا اظهار نظر را ندارد؛ چه رسد به این‌که برای تداوی بیماری‌اش بی‌اجازه به مرکز صحی برود. «نقره‌ماه» اولین دختر غوری نیست که قربانی دختر بودنش‌ می‌شود و یقیناً آخرین قربانی خشونت علیه زن هم نخواهد بود.

قاتلان نقره‌ماه کی‌هایند؟

براساس ادعای ابراهیم، دخترش در منطقه تحت حاکمیت دولت به قتل رسیده و یکی از عاملان رویداد سرباز و فرد دیگر آنان مدیر ترانسپورت ولسوالی چهارسده می‌باشد. ابراهیم ادعا می‌کند که شماری دیگر نیز با حمایت مسوولان حکومتی شریک این قضیه هستند. او می‌گوید حالا که حدود یک ماه از قتل دخترش می‌گذرد، از اداره ولسوالی گرفته تا دیگر ارگان‌های دولتی در مرکز ولایت، باربار مراجعه کرده اما نتیجه‌یی نگرفته است. بر بنیاد گفته‌های پدرِ نقره‌ماه، اکنون دیگر اعضای خانواده‌اش نیز در گرو این افراد در ولسوالی چهارسده هستند.

از سویی هم، رییس امور زنان این ولایت می‌افزاید، براساس معلومات اداره امور زنان، نقره‌ماه در حالی به قتل رسیده که از نامزدی خود با فرد اختطاف‌چی انکار کرده بود.

معصومه انوری در واکنش به این رویداد می‌گوید، باآنکه اداره امور زنان قضیه را به نهادهای مربوط به‌ویژه به فرماندهی پولیس این ولایت گزارش داده؛ اما تاکنون هیچ فردی در پیوند به این قتل بازداشت نشده است. ریاست امور زنان غور اعلام کرده که خشونت‌ها علیه زنان در این ولایت، امسال نسبت به سال‌های پیش افزایش یافته است.

سیدضیا حسینی، سرپرست فرماندهی پولیس غور نیز قتل این دختر را تأیید کرده؛ اما از ادعای ابراهیم پدر دختر مبنی به دست داشتنِ یک سرباز و مدیر ترانسپورت ولسوالی، ابراز بی‌خبری کرده است.

سرپرست فرماندهی امنیه غور گفته که این قضیه تحت پی‌گرد پولیس قرار دارد.

به هر حال، این رویداد تازگی ندارد. پیش از این در ساحات تحت حاکمیت طالبان در این ولایت، زنان و دختران زیادی در دادگاه‌های صحرایی سنگسار شده‌اند. در بخش‌هایی از ولایت غور مردمان به شدت سنتی زندگی می‌کنند که کوچک‌ترین حق را به زنان قایل نیستند. بی‌جا نیست که تعبیر کنیم: زندگی برای زنان و دختران در آن مناطق به جهنم سوزان تبدیل گشته است. اما تکان‌دهنده این است که در ساحات زیر اداره حکومت نیز از این دست قضایا اتفاق می‌افتد و ارگان‌‎های کشفیِ امنیتی و همچنان نهادهای عدلی و قضایی غور در امر رسیدگی به آن یا ناتوان اند و یا جدی عمل نمی‌کنند.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *