انتخابات در فضای متشنج سیاسی و مسوولیت سیاسیون ما

سر مقاله شماره 22 هفته‌نامه اولوس

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان 28 میزان را روز برگزاری انتخابات ولسی جرگه تعیین کرده است؛ و روز موعود اندک اندک نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. فضای متشنج سیاسی در کشور پرسش‌هایی را در رابطه به برگزاری مؤفقانه انتخابات در اذهان عامه به وجود آورده است. هفته هاست که برخی از احزاب و شخصیت‌های منتقد دولت بی‌باوری خود را نسبت به برگزاری شفاف و عادلانه‌ی انتخابات ابراز می‌کنند. آن‌ها اعتراض‌های خود را بر پایه‌ی “تقلب گسترده در توزیع تذکره‌های تقلبی و ستیکرهای قلابی” استوار کرده‌اند. معترضین خواهان اصلاحات در روند برگزاری انتخابات استند. اما کمیسیون مستقل انتخابات برگزاری به موقع انتخابات را خط سرخ خود می‌داند و از راه‌اندازی انتخابات شفاف اطمینان می‌دهد.

شکی وجود ندارد که در روند توزیع تذکره و ثبت نام رای‌دهنده‌ها تقلب گسترده و قابل ملاحظه به عمل آمده است. مهم اینجاست که هیچ نهاد ذیدخل در این پروسه مسوولیت این همه تقلب را به عهده نمی‌گیرد و هیچ کسی از سوی مقام‌های عدلی و قضایی مورد باز پرسی قرار نگرفته است. همین مسأله شک و گمان‌های دست داشتن برخی حلقات در داخل دولت و بعضی آدرس‌های سیاسی دیگر را افزایش داده است.

بی‌اعتمادی مردم نسبت به برگزاری انتخابات شفاف در کشور ریشه در انتخابات‌های گذشته دارد. چنان‌که در انتخابات گذشته‌ی ریاست جمهوری ادعاهای تقلب در انتخابات به اوج خود رسید و سرنوشت سیاسی کشور را در لبه‌ی پرتگاه قرار داده بود.

ادامه‌ی بحران امنیتی و تنش‌های سیاسی موجود در کشور چالش‌های اساسی فرا راه انتخابات افغانستان است که زمینۀ تقلب در انتخابات را به وجود آورده است. فکر می‌شود که با وجود ادعاها و تلاش‌های کمیسیون مستقل انتخابات، مردم افغانستان در 28 ماه میزان شاهد یک انتخابات عادلانه و به دور از تقلب نخواهند بود.

اعتراض برای تأمین شفافیت در انتخابات حق هر شهروند کشور، احزاب، نهادهای مدنی و دیگر مجموعه‌های اجتماعی است که باید مطابق به احکام قانون به شیوۀ مدنی آن ابراز شود. در هفته‌های اخیر مواردی از حرکت‌های اعتراض‌آمیز در رابطه به انتخابات در تضاد با قوانین نافذه کشور انجام شده است.

در هفته‌ی گذشته تعدادی از نام ائتلاف بزرگ نجات برای افغانستان، دروازه‌های کمیسیون مستقل انتخابات را در شهرهای مزارشریف، هرات، قندهار و جلال آباد بستند. که این عمل آن‌ها با واکنش‌هایی روبه رو شد.  

بستن دروازه کمیسیون انتخابات و دیگر نهادها به هر دلیلی قابل توجیه نیست. از سوی دیگر سازمان ملل متحد و جامعه‌ی جهانی مشکلات و نارسایی‌ها در روند انتخابات افغانستان را اعتراف می‌کنند، اما به برگزاری به موقع آن نیز تأکید دارد؛ مردم دنیا و پارلمان‌های کشورهای کمک کننده به افغانستان انکشافات افغانستان را تحت نظر دارند. برگزاری درست و به موقع انتخابات‌ها در افغانستان برای مردم این کشورها مهم است. تعلل و کوتاهی دولت و نهادهای مسوول در افغانستان در امر تحقق روندهای دموکراتیک برای پارلمان‌های کشورهای کمک رسان قابل قبول نیست. به همین دلیل دولت افغانستان و کمیسیون مستقل افغانستان به برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده اصرار دارد. اگرچه رهبری  دولت افغانستان نتوانست انتخابات ولسی جرگه را مطابق به حکم قانون در زمان آن برگزار کند و این انتخابات با تأخیر زیاد برگزار می‌شود.

دولت، نهادهای مسوول مستقل، احزاب سیاسی و مجامع دیگر اجتماعی افغانستان همه مسوول اند تا ما در کشور انتخابات شفاف و قابل قبول داشته باشیم. در غیر آن نظام دموکراتیک معنایی نخواهد داشت. ما هنوز به پختگی لازم سیاسی لازم نرسیده‌ایم تا نظام دموکراتیک به صورت واقعی در جامعه‌ی ما شکل و شمایل خود را نمایان کند. برای رسیدن به این مأمول شریف انسانی، ما همه مسوولیت داریم و در این میان بار مسوولیت رهبران و فعالان سیاسی سنگین‌تر است.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *