زندگی‌نامه و برنامه انتخاباتی بکتاش ایشچی

کاندیدای ولسی جرگه از ولایت جوزجان

بکتاش ایشچی، فرزند انجنیر احمد ایشچی در سال 1357 خورشیدی در ولسوالی خواجه دوکوه ولایت جوزجان متولد شد. تحصیلات ابتدائی و لیسه را در لیسۀ “ابن یمین شبرغانی” شهر شبرغان به درجۀ عالی مؤفقانه به پایان رسانید. در سال 1376 برای ادامۀ تحصیل عازم کشور دوست و برادر جمهوری ترکیه شد و از رشته‌ی روابط بین‌الملل پوهنتون دولتی استانبول که یکی از پوهنتون‌های مطرح اروپایی است، به درجه اعلی کدری سند فراغت به دست آورد.

بکتاش در جریان کسب تحصیل نیز به فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی حصه گرفته، مدتی را به صفت منشی عمومی انجمن بین‌المللی ترکان افغانستان فعالیت کرده است. او برای تعدادی از اطفال هموطنان که از اثر جنگ و ظلم طالبان به ترکیه پناهنده شده بودند، زمینۀ شمولیت در مکاتب ترکیه را مساعد کرد. بکتاش، در تأسیس انجمن آیدین افغانستان فعالانه سهم گرفت. وی در کنفرانس‌های بین‌المللی به نمایندگی از جوانان افغانستان مقیم ترکیه اشتراک و در مواقع مختلف از حقوق آنان دفاع کرد.

بکتاش ایشچی، بعد از سقوط رژیم طالبان به وطن برگشت و در سال 1382 خورشیدی در وزارت مالیه شامل کار شد و در بخش‌های مختلف این وزارت کار کرد.  نظر به ذکاوت و خلاقیتی که داشت در جریان وظیفه توسط مقامات عالی چون وزارت مالیه و لوی سارنوالی دولت افغانستان مورد تقدیر و تمجید خاص قرار گرفت.

بکتاش، پس از مدتی از کار دولتی استعفا داد و مشغول فعالیت‌های آزاد شد. وی حالا یکی از چهره‌های مؤفق در عرصه تجارت است. بکتاش ایشچی همواره از اهل علم و فرهنگ حمایت کرده و تاکنون چندین عنوان کتاب فرهنگیان را با سرمایۀ شخصی خود چاپ کرده است.

ایشان در تأمین مناسبات با اقشار مختلف مردم و نمایندگان آن‌ها نیز سیمای مؤفقی است. به حیث حامی جوانان برای بیشتر از ده‌ها تن از جوانان بدون در نظرداشت تعلقات سمتی، زبانی، سیاسی و قومی زمینۀ تحصیل را در داخل و خارج کشور مهیا کرده است.

او در اعمار مساجد، مکاتب، تأسیس سازمان‌های اجتماعی و فرهنگی، فراهم نمودن زمینه‌ی تداوی برای مریضان صعب‌العلاج در داخل و خارج کشور، کمک برای سیلاب زدگان و دیگر حوادث طبیعی، فرستادن تعدادی از مردم متدین برای ادای فریضه‌ی حج، برگزاری مراسم عروسی جوانان ناتوان، کمک به مستحقین در ماه مبارک رمضان، توزیع گوشت قربانی، چاپ و نشر مجلات، اخبار، فصلنامه‌ها، نشر مجموعه‌ی اشعار و دیگر آثار نویسندگان، حمایت از جوانان ورزشکار، فراهم‌سازی زمینۀ اشتغال برای صدها تن از جوانان سهم فعال داشته است.

بکتاش از دوران کودکی طبع آزاد داشته، جوانی خوش برخورد و نیکو مشرب است. تکواندو و شطرنج از ورزش‌ها و بازی‌های مورد پسند وی است و در بازی شطرنج مهارت فوق‌العاده بلند دارد.

بکتاش ایشچی حالا نامزد مطرح در انتخابات ولسی جرگه از ولایت جوزجان است.

بکتاش متأهل بوده، دو پسر و چهار دختر دارد.

       برنامه‌ی انتخاباتی بکتاش ایشچی

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ

ترجمه: خدا حال قومى را تغيير نمى‏‌دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند.

 

 1. سال‌هاست که امنیت به یک مسأله‌ی حیاتی برای مردم شرافت‌مند جوزجان مبدل شده است؛ من با همه توان در راستای تأمین امنیت شهروندان عزیز ولایت جوزجان کار و تلاش بی‌دریغ انجام می‌دهم.
 2. عدم تطبیق یکسان قانون و موجودیت ادارات موازی معضل دیگری است که مردم با دیانت ولایت جوزجان را رنج می‌دهد؛ برای از میان برداشتن ادارات غیررسمی و موازی با با نهادهای دولتی و در امر تطبیق درست قانون مبارزه می‌کنم.
 3. مردم ما سال‌هاست که از سوی زورگویان و قانون شکنان مورد آزار، اذیت و تهدید قرار می‌گیرند؛ من با تمام قوت در برابر زورگویان و قانون شکنان بی بندوبار مبارزۀ بی‌امان خواهم کرد و در حمایت مردم مظلوم ولایت جوزجان قرار می‌گیرم.
 4. فساد اداری در مرکز و ولایت‌های افغانستان از جمله جوزجان بیداد می‌کند، با همه توان در راستای محو این پدیده‌ی نامیمون در ولایت جوزجان مبارزه می‌کنم.
 5. عالمان دین و روحانیون، قشر منور جامعه هستند، این قشر باعزت در وطن ما و ولایت جوزجان بعضاً مورد بی‌مهری رهبری دولت و رهبران سیاسی قرار گرفته‌اند. همواره تلاش خواهم کرد تا عالمان دین، روحانیون و امامان مساجد از جایگاه خاص شان در جامعه برخوردار بوده، حرمت و عزت شان به جا باشد و پیوسته مورد حمایت قرار بگیرند.
 6. مدارس دینی، مساجد و تکایا در ولایت جوزجان از سوی دولت به صورت لازم حمایت نشده است. عمارت‌های بسیاری از مساجد ترمیم و بازسازی نشده‌اند. من در راستای آبادی عبادتگاه‌ها و مدارس دینی تلاش خواهم کرد.
 7. هزارها تن از جوانان جوزجانی از بی‌کاری رنج می‌برند. و به تعداد آن‌ها همه‌ساله سال افزوده می‌شود، من برای برطرف کردن گام به گام این مشکل بزرگ اجتماعی و ایجاد جای کار و شغل برای تعدادی از این جوانان  کار و کوشش پی‌گیر و خستگی‌ناپذیر خواهم کرد.
 8. تحصیل به سویه‌ی عالی در داخل و خارج کشور از خواسته‌ها و نیازهای قشر جوان ماست. با تمام امکان و توان برای فراهم کردن زمینه‌ی تحصیل برای جوانان با استعداد و مستحق ولایت جوزجان به دور از هرنوع تبعیض تلاش می‌کنم.
 9. تعدادی از جوانان ما نسبت فقر، ناداری و بی‌کاری نمی‌توانند در وقت و زمان مناسب تشکیل خانواده بدهند؛ تلاش خواهم کرد تا برای تعدادی از جوانان زمینه‌ی برگزاری مراسم عروسی شان را فراهم کنم.
 10. زنان که در جامعه‌ی انسانی ما نقش بزرگ و بی‌بدیل دارند؛ مستحق حمایت استند. من از محرومیت و مشکلات زنان ولایت جوزجان آگاهی دارم. در راستای رفع نیازمندی‌های اساسی زنان، تأمین سلامتی و فراهم‌آوری زمینه‌ی کار و مشاغل مناسب برای آنان تلاش مستمر انجام خواهم داد.
 11. تأسیس نهادهای مدنی و صنفی برای توسعه‌ی اجتماعی ضروری پنداشته می‌شود. در راستای تأسیس نهادهای مدنی و صنفی در ولایت جوزجان با اقشار مختلف اجتماعی همکاری می‌کنم.
 12. از ولایات مختلف افغانستان تعداد زیادی از جوانان محصل در پوهنتون جوزجان مشغول آموزش استند. تلاش خواهم کرد تا این جوانان در ولایت ما احساس غربت و بیگانگی نکنند. به مشکلات آن‌ها رسیدگی شود و ایشان حلقه‌ی وصل میان مردم جوزجان و دیگر مناطق کشور عزیز ما باشند.
 13. در ولایت جوزجان تعداد زیادی از خانواده‌های بی‌بضاعت زندگی می‌کنند که نیاز به دست‌گیری و کمک دارند. من متعهد و ملزم به حمایت و دست‌گیری از هموطنان نیازمند و مستمند خود استم.
 14. ولایت جوزجان مراکز مجهز طبی و شفاخانه‌های مدرن ندارد تا شهروندان معالجه و تدوای شوند. در قدم نخست تلاش خواهم کرد زمینه‌ عرضه‌ی خدمات صحی را در این ولایت فراهم کنم و در صورت نیاز برای تداوی تعدادی از مردم مستحق جوزجان در مرکز و خارج کشور همکاری خواهم کرد.
 15. در سال‌های اخیر در شهر شبرغان معتادین مواد مخدر به مشاهده می‌رسند و در صورت بی‌توجهی این مشکل گسترده خواهد شد. برای حل این معضل اجتماعی از راه‌های مناسب کار خواهم کرد.
 16. ولایت جوزجان منبع غنی گاز طبیعی است که متاسفانه تاکنون مردم جوزجان از آن نفع نمی‌برند. با یک برنامه‌ریزی معقول جهت گازیفیکشن شهر شبرغان در هماهنگی با نهادهای دولتی و خصوصی قدم‌های مؤثر برمی‌دارم. تا مردم ولایت جوزجان به صورت دایمی از منابع گاز ولایت خود استفاده کنند.
 17. سال‌هاست که مرکز ولایت جوزجان از توسعه شهری بی‌بهره است. کار بنیادی در این راستا عملی نشده است. تلاش پی‌گیر خواهم کرد تا شهر شبرغان به یک شهر عصری مبدل شود. بازسازی در بخش‌های مختلف شهر و تطبیق طرح سرک حلقوی در اولویت کاری من است.
 18. مردم جوزجان از سال‌ها به این سو از کمبود آب زراعتی و آب آشامیدنی صحی با مشکلات روبه‌رو استند. تلاش خواهم کرد تا در کاهش این معضل بزرگ نیز کارهای مؤثر انجام دهم.
 19. ولایت جوزجان تا امروز یک کتابخانه‌ی بزرگ، معیاری و غنی ندارد. تلاش خواهم کرد زمینه‌ی تأسیس چنین یک کتابخانه را در مرکز ولایت فراهم کنم.
 20. داشتن یک مجتمع ورزشی معیاری و مجهز از نیازهای اساسی جوانان جوزجان به شمار می‌رود. می‌کوشم زمینه‌ی تأسیس مجتمع ورزشی مدرن را در شهر شبرغان فراهم آورم.
 21. بخشی از دانش‌آموزان و محصلان ما در جوزجان از نبود لیلیه و خوابگاه‌های معیاری با مشکل مواجه استند. تلاش خواهم کرد تا با تأسیس خوابگاه‌های مناسب برای جوانان زمینه‌ی بهتر تحصیل و آموزش را برای آنان مهیا کنم.
 22. ورزشکاران جوان ما در ولایت جوزجان به حمایت همه‌جانبه نیاز دارند. من خود را متعهد به حمایت از ورزشکاران جوان می‌دانم و در راستای برگزاری مسابقات ورزشی به اشتراک آنان در شبرغان، دیگر ولایات کشور می‌کوشم. همچنان فرصت‌های اشترک آنان را در مسابقات ورزشی بیرون از کشور فراهم خواهم کرد.
 23. رسانه‌های آزاد از مؤلفه‌های اساسی نظام‌های دموکراتیک و مردم‌سالار شمرده می‌شود. فعالیت رسانه‌های آزاد در ولایات برای آینده‌ی نظام دموکراتیک افغانستان نیز ضروری پنداشته می‌شود. در راستای تأسیس و حمایت از رسانه‌های آزاد در جوزجان و ژورنالیستان زحمتکش و با استعداد متعهد استم.
 24. تأمین ارتباط دایمی با مؤکلین خویش را ضروری می‌پندارم. به همین اساس دفتر ارتباط ساحوی خود را در ولایت جوزجان تأسیس می‌کنم تا همیشه از طریق این دفتر با مردم عزیز ولایت جوزجان در تماس دایمی باشم.

                                           من طریق سعی می‌آرم به‌ جا     لیس‌للانسان الّا ما سعی

                                                                                                                   سعدی علیه‌الرحمه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *