منتقدی که حالا خود در معرض آزمون قرار گرفته است

رضا کیانوش

امرالله صالح، در آغازین سخنرانی خود به حیث سرپرست وزارت داخله خطاب به مردم گفت: «من آرزو دارم و به درگاه ایزد متعال دعا می‌کنم؛ روزی که از این سمت کنار می‌روم، مردم به من دو صفت بدهند؛ خادم بی‌ریا برای مردم و وزیر بی‌رحم در برابر جنایت‌کار و دشمن وطن».

امرالله صالح سیاست‌مدار 47 ساله‌یی است که در زمان حمله امریکا بالای طالبان، در ولایت پنجشیر در همکاری با سازمان سیاه آمریکا از نزدیک همکاری داشت. آقای صالح به ضد طالبانی و ضد پاکستانی بودن شهرت دارد. او باری گفته بود کشتن طالبان را برایش یک افتخار می‌پندارد. در دوره حکومت کرزی بیشتر از پنج سال سمت ریاست امنیت ملی را به عهده داشت. پس از آن مدت کوتاه از سوی ریس جمهور غنی به عنوان “وزیر دولت در امور اصلاحات در بخش امنیتی و رییس بورد عالی نظارت بر تعیینات افسران ارشد قوای امنیتی” تقرر یافت و در اعتراض به نداشتن صلاحیت وظیفوی از سمت‌اش کناره‌گیری کرد.

صالح تا پیش از معرفی‌اش به حیث سرپرست وزارت داخله، یکی از منتقدین سرسخت حکومت فعلی به خصوص در بخش امنیتی بود. اما وی در اوایل ماه جاری به عنوان سرپرست و نامزد وزیر امور داخله معرفی شد. همزمان با وی اسدالله خالد نیز طی فرمان جداگانه به حیث سرپرست وزارت دفاع معرفی شد.

معرفی این دو چهره کارکشته‌ی استخباراتی و نظامی همزمان در دو وزارت کلیدی امنیتی می‌تواند واکنش تلخ رییس‌جمهور غنی و حکومت را از حاضر نشدن طالبان در پروسه صلح و تحت فشار گرفتن آن‌ها نشان دهد. پیش از این گروه طالبان در نشست ابوظبی حاضر نشد با نماینده‌های مذاکره کننده حکومت افغانستان دیدار و گفت‌وگو کند.

به هرحال، پیاده شدن شعار در عمل از دیر زمان به این سو در گمان مردم کشور به یک امر رویایی و فرار از ذهن مبدل گردیده‌است. از اوایل حکومت انتخابی تا به حال فاصله‌ی زیاد بین مردم و حکومت ایجاد شده و با گذشت زمان این شکاف بیشتر گردید. از ناامنی تا زورگویی، قتل، قاچاق و انواع بی‌نظمی‌ها و نابسامانی‌ها در شهر و دیار، برنامه‌های زندگی همه را به هم ریخته و زادگاه را به محل اختناق‌آور و تنگ بدل ساخته است. از آنجایی که امنیت با کار و زندگی مردم رابطه تنگاتنگ دارد، نبود مصوونیت، فضای کشور را بر شهروندان تاریک ساخته، اقتصاد را به چالش کشیده و جوانان را مجبور به ترک تحصیل، خانواده و کشور کرده‌است.

ایجاد جرقه در دستگاه حکومت و مخصوصا در وزارت امور داخله به منظور آوردن اصلاحات، ریشه‌کن ساختن جرم و جنایت، محو هرگونه فساد از سوی افراد زورمند و مافیاهای بزرگ کشور و به منظور پر ساختن خلاها و از میان برداشتن فضای بی‌اعتمادی بین مردم و حکومت نه‌تنها روحیه‌ی سربازان کشور را بار دیگر زنده کرده؛ بل امید دوباره را به زندگی مردم برگردانده است.

آقای صالح با بیرون دادن لیست متهمان و جنایت‌کاران و افشا کردن آن‌ها در فضای مجازی و با بازداشت کردن بعضی از جنایت‌کاران و قاچاق‌چیان شاید پیامی برای مردم باشد که این‌بار حکومت با قاطعیت و جدیت و صادقانه کار کرده و از توده‌ها در برابر ظلم حمایت می‌کند تا ثبات را در کشور حاکم سازد.

صالح در دوره حکومت آقای کرزی سمت ریاست امنیت ملی را به عهده داشت. وی سیاست‌مدار کارکشته و پر اطلاعات در بخش‌های سکتور امنیتی می‌باشد. از اوایل حکومت وحدت ملی تا رسیدن به پست وزارت امور داخله همواره یکی از منتقدین شیوه حکومت‌داری و مخصوصا در امور امنیتی بود. این‌بار چشم‌ها به سوی وی گرد گردیده و انتظار می‌رود حالا که خودش در راس یک نهاد مهم امنیتی قرار گرفته‌است، کار کرده و از این طریق اعتماد مردم را جلب کند.

صالح در سخنان‌ا‌ش به مردم اطمینان داده که از هرگونه تلاش در راستای تامین عدالت و آوردن ثبات در کشور دریغ نمی‌ورزد. ایشان همچنان از مردم خواستار کمک با نیروهای پولیس ملی و امنیتی گردیده و تلاش برای رسیدن به ثبات را هدف مشترک دولت و مردم عنوان می‌کند. لازم است مردم افغانستان نیز در همکاری با پولیس، وزارت داخله را در این اقدام‌های اخیرش همکاری کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *