برای تأمین صلح پایدار و آبرومند، به اجماع ملی نیاز داریم

محمدعالم کوهن

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان برای بحث بیشتر در رابطه به مسألۀ صلح و مذاکرات با طالبان جرگۀ مشورتی صلح را دعوت کرد که از سوی مردم، نهاد های سیاسی و مدنی مورد استقبال قرار گرفت.

لویه جرگه در رابطه به صلح زمانی دعوت می‌شود که آغاز مذاکرات امریکا و طالبان در ماه های اخیر نگرانی های را میان مردم و سیاسیون افغانستان به بارد آورده است. بحث مذاکره برای ختم جنگ و تأمین صلح دایمی و عادلانه را هیچ کسی رد نمی‌کند. اما نگرانی و دلهرۀ مردم از بازگشت دوبارۀ امارات اسلامی طالبان و خطر احتمالی نابودی دستاورد های 18 سال اخیر نظام جمهوری اسلامی افغانستان است.

نگرانی‌ها زمانی بیشتر تقویت شد که در نشست مسکو میان نمایندگان طالبان و یک تعداد شخصیت های سیاسی و جهادی طالبان برای تغییر نظام و قانون اساسی ابراز نظر کردند.  در عین حال عدم وضاحت در مذاکرات میان زلمی خلیلزاد و طالبان نیز مایۀ نگرانی است. گرچند خلیلزاد اخیراً اظهار کرد که برای امریکا تأمین صلح در افغانستان نسبت به خروج نظامیان امریکایی در اولویت قرار دارد. و دیگر مقامات امریکا از جمله سرپرست وزارت دفاع آنکشور در سفر اخیرش به کابل تأکید کرد که کمک های نظامی امریکا تا بر قراری صلح ادامه خواهد داشت.

در شرایط حساس کنونی موضعگیری واحد مجموعه های سیاسی و مدنی کشور و دولت افغانستان در رابطه به مذاکرات صلح  خیلی حیاتی به نظر می‌رسد. حفظ دستاورد های 18 سال اخیر، قانون اساسی کشور و حفظ حقوق و آزادی های اساسی مردم نباید در مذاکرات صلح با طالبان مورد معامله قرار گیرد و فدای صلح شود.  

موجودیت اختلافات میان شخصیت های سیاسی، نهادها و احزاب طرفدار نظام حاکم امر طبیعی به نظر می‌رسد. این اختلافات نباید زمینۀ آن را فراهم کند که ما نتوانیم در بحث های بزرگ منافع ملی و دستاورد های نظام دموکرات با هم متحد شویم. منافع ملی حکم می‌کند که در چنین مواقع حساس و سرنوشت ساز همه در کنار هم باستیم و اجماع داشته باشیم.

لویه جرگۀ مشورتی صلح که در اخیر سال جاری برگزار خواهد شد، فرصت نهایت مناسب برای ایجاد اجماع ملی در رابطه به مذاکرات صلح با طالبان خواهد بود. جلوگیری از پراگنده‌گی و نیل به موضع واحد ملی به دولت افغانستان امکان خواهد داد به نمایندگی از ملت با طالبان از موضع قدرت وارد مذاکره شود، همین‌گونه طالبان نیز مجبور خواهند شد در برابر ملتی متحد از لجاجت دست بردارد.

ایجاد اجماع ملی در رابطه به مذاکرات صلح متحدان بین‌المللی افغانستان را تشویق خواهند کرد تا در مذاکرات صلح با طالبان به نفع مردم افغانستان و برقراری صلح عادلانه و پایدار با دلگرمی تمام به تلاش خود ادامه دهند.

نیاز است تا سیاسیون افغانستان، جامعۀ مدنی و شخصیت های مستقل ملی در شرایط حساس کنونی با درنظرداشت منافع ملی اجماع بزرگ میهنی را تشکیل دهند، تا زندگی صلح آمیز و با سعادت نسل های آیندۀ افغانستان تضمین شود.

حالا مردم ما به لویه جرگۀ مشورتی صلح و درایت اشتراک کننده گان آن چشم دوخته اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *