دنیا نباید این فرصت را به اسلام آباد بدهد که روند صلح افغانستان را گروگان بگیرد

محمدعالم کوهکن

نیروهای هوایی هند به روز سه شنبه 26 مارچ در پی تنش های که پس از یک حمله‌ی تروریستی در کشمیر هند چند روز پیش رویداده بود، حملات خودرا به قلمرو پاکستان آغاز کرد. حمله‌ی تروریستی در کشمیر هند باعث کشته شدن تعدادی از نیروهای مسلح هندوستان شده بود. دولت هند این حمله را به تروریستان اسلامگرای جیش محمد نسبت داد که مرکز آن در پاکستان است.

اسلام آباد دست داشتن پاکستان را به حمله‌ی تروریستی کشمیر رد کرد. دهلی نو حملات اخیر هوایی به خاک پاکستان را اقدام تلافی جویانه در برابر حمله‌ی تروریستی در کشمیر گفته است. پاکستان هجوم هوایی هندوستان را به قلمرو پاکستان تجاوز می‌گوید و در برابر آن پاسخ بالمثل را حق خود می‌داند. قوای هوایی پاکستان نیز مانور هایی را در قلمرو فضای هندوستان انجام داد. در این میان هردو طرف متحمل نقصان و خسارات شده اند. پاکستان ادعا دارد که دو فروند هواپیمای جنگی هندوستان را در کشمیر پاکستان سرنگون کرده و پیلوت های آن را دستگیر کرده است. قوای هوایی هند نیز مدعی است که یک هوا پیمای نوع اف 16 پاکستان توسط نیروهای هوایی هندوستان سقوط کرده است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان  در واکنش به حملات هوایی هند گفت که اسلام آباد طرفدار جنگ و تنش نظامی در منطقه نیست و خواهان انجام مذاکره با مقامات هندوستان در رابطه به هر موضوع با دهلی نو است.

مقام های پاکستان هشدار دادند که ادامه‌ی جنگ و تنش میان هند و پاکستان به روند مذاکرات صلح افغانستان اثرات منفی خواهد داشت. اما حکومت کابل خواهان ثبات در منطقه شد.

جنگ و تنش میان هند و پاکستان زمانی روی داده است که پنجمین دور مذاکرات میان زلمی خلیلزاد نماینده‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر ادامه دارد. جانب طالبان می‌گوید که نزاع میان هند و پاکستان به روند مذاکرات امریکا و طالبان تأثیری در پی نخواهد داشت.

 پاکستان که در شرایط بد اقتصادی و سیاسی قرار دارد؛  وارد شدن به یک جنگ دوامدار و تمام عیار با هندوستان برای اسلام آباد غیر قابل تحمل خواهد بود. پاکستان از هر وسیله‌ای برای پایان دادن به اقدامات جنگی آغاز شده از سوی هند استفاده خواهد کرد. مذاکرات صلح افغانستان نیز از این جمله است. پاکستان می‌خواهد امریکا و حکومت افغانستان را از موضع مذاکرات صلح طالبان تحت فشار قرار دهد.

پیوند دادن مسأله‌ی جنگ هند و پاکستان با مذاکرات صلح افغانستان غیر منطقی تلقی می‌شود. دولت افغانستان، امریکا و دیگر کشور های طرفدار حل صلح آمیز بحران افغانستان باید به این موضعگیری پاکستان پاسخ روشن و محکم داشته باشته باشند. مردم افغانستان که از چهل سال به اینسو قربانی منافع کشور های سودجوی منطقه از بحران افغانستان شده اند، دیگر تحمل ادامه‌ی جنگ های نیابتی آن ها را ندارد.

مردم افغانستان انتظار دارد که سیاسیون و دولت افغانستان برای ختم جنگ و تأمین صلح آبرومند و عادلانه از فضای به وجود آمده باید درست استفاده‌ کنند.  نیاز است تا دیپلوماسی کشور ما بیشتر از هر زمان دیگر فعالتر باشد. دولت ما به پاکستان و یا هر طرف این فرصت را ندهد که روند صلح افغانستان را گروگان بگیرد.

برای هیچکس و هیچ طرفی پوشیده نیست که پاکستان از دهشت افگنان و جنگجویان طالب برای به دست آوردن منافع خود بیشترین سؤ استفاده را کرده است. طالبان افغانستان که ختم جنگ و صلح افغانستان را منوط به بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان می‌دانند، نباید دیگر وسیله‌ی جنگ نیابتی پاکستان در کشور ویران شده‌ی خود باشند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *