سرزمین جشنواره‌ها؛ نخستین جشنواره‌ی گل زردآلو در بامیان برگزار شد

انور سعادت‌یار

اداره محلی بامیان امسال به کمک بنیاد آقاخان، برای نخستین بار، جشنواره‌ی گل زردآلو را در ولسوالی کهمرد این ولایت که عمده‌ترین تولیدات باغی آن زردآلو است، برگزار کرد.

این جشنواره هفته گذشته، با برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری و همچنان برپایی نمایشگاه محصولات زراعتی، از سوی اداره‌ ولسوالی کهمرد و بنیاد توسعه‌یی آقاخان، برگزار شد. در این جشنواره‌ شمار زیادی از مقام‌های محلی و باشنده‌های مناطق مختلف بامیان شرکت کرده بودند.

محمدطاهر زهیر والی بامیان در محفل نخستین جشنواره‌ی گل زردآلو گفت که ولسوالی کهمرد به دلیل داشتن فرآورده های بی نظیر و مرغوب باغی‌ مانند: گونه‌های زردآلو از جمله زردآلوی ساقی که از آن کشته‌ی چپه نمک بدست می‌آید، گونه‌های سیب، سنجد، ناک، توت، چهارمغز، انجیر، انار و انگور، شهرت ملی و جهانی دارد.

 آقای زهیر افزود که اداره‌ی محلی بامیان تلاش دارد، برای به فروش رسیدن مناسب این فرآورده‌های باغی باغداران بامیان از جمله کهمرد، بازار مناسب فراهم سازد.

کهمرد یکی از ولسوالی‌های بامیان است که باشندگان آن عمدتاً به باغداری و کشاورزی مصروف هستند. یکی از فرآورده‌های مشهور باغی باغداران این ولسوالی، کشته‌ی چپه‌نمک است که از زردآلوی مخصوصی به نام «ساقی» تهیه می‌شود.

بر بنیاد گفته‌های باشندگان ولسوالی کهمرد، زردآلوی ساقی پیشینه‌ی تاریخی ۵۰۰ ساله دارد که برای نخستین بار در زمان ظهیرالدین بابرشاه از بخارا به ولسوالی کهمرد آورده شده است.

باغداران ولسوالی کهمرد از برگزاری این جشنواره خشنود هستند و آن را برای معرفی محصولات باغی شان به بیرون از بامیان به فال نیک می‌گیرند. این باغداران چنین جشنواره‌ها را در بازاریابی برای محصولات شان بسیار تأثیرگذار می‌دانند و از اداره محلی می‌خواهند که این‌گونه برنامه‌ها باید همه‌ساله برگزار شود.

این باغداران می‌گویند که حاصلات باغی شان خوب است؛ اما به دلیل نبود بازارهای مناسب و همچنان دشوارگذر بودن راه‌های منتهی به بامیان مناطق هم‌جوار، مفاد چندانی به دست نمی‌آورند.

 محمد رحیم و حاجی محمود، دو تن از باغداران گفت، سالانه ۱ تا ۲ تُن محصول باغی از جمله زردآلو، از باغ‌های شان به دست می‌آورند اما؛ به دلیل دشوارگذر بودن مسیرهای کهمرد- بامیان، نمی‌توانند محصولات زراعتی‌ی شان را در زمان مناسب و به سرعت به بازارها انتقال دهند.

به گفته‌ی باغداران ولسوالی کهمرد بامیان، بیش از ۸۰ درصد باشندگان این ولسوالی؛ زراعت‌پیشه هستند که از این جمله تعداد زیادی از آن‌ها مصروف باغداری هستند.

این باغداران از مسؤولان می‌خواهند برای محصولات زراعتی از جمله کشته‌ی معروف چپه نمک کهمرد در داخل و خارج از کشور بازار فراهم کنند تا از یک طرف حاصلات آنان به فروش برسند و از سوی دیگر در کنار معرفی ابعاد فرهنگی و تاریخی بامیان، فرآورده‌های مهم باغی این ولایت نیز به افغانستان و جهانیان معرفی شود.

کهمرد، یکی از 7 ولسوالی خوش آب و هوای ولایت بامیان است. این ولسوالی در بهار و تابستان دارای آب و هوای گرم و در خزان و زمستان آب و هوای معتدل دارد. به همین دلیل اقلیم مناسب برای انواع باغداری و کشاورزی دارد.

ولایت بامیان یکی از ولایت‌های امن کشور است که سالانه جشنواره‌های مختلف فرهنگی، هنری و زراعتی در این ولایت برگزار می‌شود. به دلیل برگزاری جشنواره‌های مختلف، می‌توان بامیان را سرزمین جشنواره‌ها نامید.

از چند سال به این طرف، اداره محلی بامیان با همآهنگی دهاقین، جشنواره‌ی گل کچالو را نیز در مرکز این ولایت برگزار می‌کنند تا در کنار تشویق کشاورزان، برای کچالوی این ولایت که یکی از مهم‌ترین فرآورده‌های زراعتی این ولایت است، بازاریابی شود.

ولایت بامیان، بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی کچالو در کشور است که سالانه تا 300 هزار تن کچالو تولید می‌کند و به بازارهای مختلف داخلی و بیرونی به فروش می‌رسد.

به گفته‌ی مسوولان محلی این ولایت، 80 درصد کچالوی تولید شده‌ی در بامیان به دلیل کمبود محل ذخیره مناسب، با قیمت بسیار پایین به فروش می‌رسد.

بامیان از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های کچالو در کشور است که حتا حاصلات آن به بازارهای کشورهای همسایه نیز صادر می‌شود، اما به علت نداشتن ذخیره‌گاه‌های مناسب و همچنان نداشتن بازارهای ثابت، این محصولات به قیمت بسیار پایین به فروش می‌رسد که به جیب کشاورزان سود چندانی نمی‌آید.

در بخش ذخیره‌گاه‌های مناسب که در آن حاصلات زراعتی از جمله کچالو نگهداری شود، توجه نشده و به همین دلیل این محصول زراعتی یا بخش زیادی از آن فاسد می‌شود و یا هم به قیمت بسیار پایین به فروش می‌رسد. جالب این است باآنکه بامیان خود تولید کننده مهم کچالو است، در برخی فصل‌های سال کچالوی پاکستان در بازار این ولایت به قیمت‌ بسیار هنگفت به فروش می‌رسد.

در فصلی که اندک کچالوی ذخیره شده‌ی بامیان تمام می‌شود، بازار محلی در اختیار کچالوهایی قرار می‌گیرد که از پاکستان وارد وارد بازار بامیان می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *