نویسنده مشهور اویغور قربانی جمهوری چین شد

نور محمد توختی نویسنده مشهور اویغور که در “قرارگاه تجدید تربیت” سینکیانگ چین در باز داشت به سر می برد، وفات کرد. در این باره از بستگان نویسنده که در کانادا زندگی می‌کنند، به صدای امرکا خبر داده اند.

سال گذشته نیرو های امنیتی چین نورمحمد توختی را در خانه‌اش بازداشت و با خود برده بودند. گفته می‌شود که دولت چین هزاران اویغور را در “قرارگاه های تجدید تربیت” در بازداشت نگهداری می‌کند، که این عمل پیکن با واکنش جدی سازمان‌های حقوق بشری دنیا و دولت های حامی آزادی انسان‌ها رو به رو شده است.

دولت چین در سال های اخیر با راه اندازی سیاست سرکوبگرانه در پی نابودی هویت اویغورها و دیگر اقلیت‌های مذهبی و نژادی در این کشور است.

سازمان ملل متحد می‌گوید که امروز حدود یک ملیون تن از مسلمان‌های اویغورستان در بازداشتگاه های “تجدید تربیت” دولت چین نگهداری می‌شوند.

چین در سال 1949 مناطق اویغورستان را اشغال کرده، ضمیمه آن کشور کرد. دولت چین نام ترکستان شرقی (اویغورستان) را به شینجان (سینکیانگ) تغییر داد. اویغور ها از اقوام ترک و مسلمان سنی هستند. آن‌ها در بیرون از سینکیانگ در قزاقستان و قیرغیزستان زندگی‌ می‌کنند. بخشی از اویغور در اروپا و غرب در مهاجرت به سر می‌برند.  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *