شمال بار سنگین جنگ‌ را به دوش می‌کشد

محمدعالم کوهکن

قطعات خاص اردوی ملی کشور در روزها و هفته‌های اخیر حمله‌های تهاجمی و شبانه‌ی خود را در ولایت ناآرام فاریاب افزایش داده‌اند. این حمله‌ها که دست‌آوردهای نظامی را نیز در پی داشته، ابتکار عمل را از جنگ‌جویان طالب گرفته است. در نتیجه‌ی عملیات‌های شبانه و حمله‌های هوایی تعدادی از فرماندهان طالبان کشته شده و مراکز ولسوالی‌های غورماچ و بلچراغ که از چند ماه به این‌سو به اشغال طالبان بود، بار دیگر به تصرف قوت‌های دولت در آمده‌است. مهم‌تر از همه راه‌اندازی عملیات‌های شبانه در مناطق مختلف، جنگ‌جویان طالب را پراکنده و سراسیمه ساخته است. این سبب شده است که از میزان حمله‌های طالبان به پوسته‌ها و مراکز حکومتی در فاریاب کاسته شود. بدون شک دوام این‌گونه حمله‌ها می‌تواند به پیکر جنگی طالبان آسیب بیشتر برساند و ماشین جنگی آن‌ها را فلج کند.

همین‌گونه نیروهای امنیتی با تغییر تکتیک جنگ دست‌آوردهای مهمی در امر سرکوب دهشت‌افگنان، آزادسازی زندانیان از محابس طالبان در مناطق کشور داشته است.

عملیات‌های اخیر در فاریاب در قبال دست‌آوردهای نسبتاً خوب آن در مبارزه علیه هراس‌افگنی تبعاتی برای اهالی این ولایت نیز داشته است. آزار و اذیت بی‌جای مردم محلی از سوی نیروهای امنیتی، افزایش تلفات میان غیرنظامیان و کوچ‌های داخلی از عواقب ناگوار این عملیات‌ها شمرده می‌شود. نیاز است تا رهبری نیروهای امنیتی بی آن‌که از شدت و مؤثریت چنین عملیات‌ها کم شود، برای کاستن تلفات افراد ملکی در عملیات‌ها تدابیر ضروری اتخاذ کنند.

در هفته‌های اخیر در ولایت فاریاب دست کم سه تولی اردوی محلی که افراد آن را نیروهای مردمی ضد طالبان تشکیل می‌دهند، تإسیس شده است و در گام نخستین بخشی از این نیروهای اردوی محلی آموزش دیده در عملیات باز پس‌گیری مرکز ولسوالی بلچراغ سهم فعال داشتند. پیش از این نیروهای خیزش مردمی که در محلات و مناطق مختلف فاریاب علیه طالبان می‌جنگیدند، از حمایت درست و حسابی نیروهای امنیتی حکومت برخوردار نبودند، اتهام‌هایی علیه این نیروها در رابطه به اعمال زور و خشونت در برابر مردم نیز وجود داشت. استفاده از نیروهای محلی و مردمی در چارچوب اردوی ملی گزینه‌ی خوبی برای تحکیم امنیت، گسترش مناطق تحت نفوذ دولت و سرکوب هراس‌افگنان دانسته می‌شود. افزایش گام به گام قطعات فعال اردوی محلی در مناطق مختلف، حمایت تخنیکی و لوژیستیکی و توجه به تعلیم و تربیه‌ی آن‌ها مؤثریت آن‌ها را افزایش داده، در امر گسترش محلات امن و تضعیف طالبان شمرده کمک می‌کند.

تجربه‌ی اخیر نیروهای امنیتی و قوت‌‌های خاص اردوی ملی در کارزار مبارزه علیه طالبان و گروه‌های دهشت‌افگن، تأسیس اردوی محلی در فاریاب و به کارگیری آن‌‌ در میدان نبرد الگوی مناسبی برای سرکوب جنگ‌جویان طالب در دیگر مناطق کشور از جمله ولایات ناامن شمال است.

دولت باید برای تحکیم دست‌آوردهای امنیتی در مناطق آزاد شده ارایه‌ی خدمات در عرصه‌های مختلف حیات به خصوص معارف، صحت، زراعت، مالداری، حکومت‌داری خوب، تقویت جریان بازسازی، کاهش میزان بی‌کاری  و … را باید در دستور کار خویش قرار دهد.

ولایات مختلف در شمال کشور که در ماه‌های اخیر بار سنگین جنگ و ناامنی‌ها را به دوش می‌کشد، به توجه بیشتر دولت و نیروهای امنیتی نیاز دارد. نیروهای امنیتی که در ولایت‌های شمال و شمال‌شرق مشغول جنگ با طالبان استند از لحاظ تعداد و سطح اکمال با قوت‌های امنیتی در مناطق دیگر از جمله ولایت‌های جنوبی قابل مقایسه نیست. تأسیس قطعات جدید امنیتی، تجهیز و اکمال آن‌ها از نیازهای جدی در شمال است.

طالبان اخیراً در فاریاب برای تلافی شکست‌ها و تلفات خود دست به تخریب بزرگ راه‌ها زده‌اند. در ولسوالی‌های شیرین تگاب و خواجه سبزپوش ولایت فاریاب جنگ‌جویان طالب از چندین جای سرک اسفالت را با اسکواتور به عرض چند متر و عمق دو تا چهار متر کنده‌اند، که جریان ترانسپورت ملکی را با مشکل روبه‌رو کرده است. این عمل خرابکانه‌ی آن‌ها با احکام اسلامی و موازین اخلاق انسانی و حقوق بشری در تقابل قرار دارد. از سوی دیگر این عمل جنگ‌جویان طالب با اعلامیه‌های رهبری گروه طالبان منافات جدی دارد. طالبان محلی با تخریب پلچک‌ها و کندن آشکار سرک‌های اسفالت دشمنی آشکار شان را با منافع مردم و تأسیسات عام‌المنفعه به نمایش گذاشته‌اند. اگر رهبری طالبان واقعاً به منافع مردم احترام دارند و اعلامیه‌های شان در رابطه به حفاظت از تأسیسات ملی فقط برای تظاهر و تبلیغات نیست، باید عاملان تخریب سرک‌های اسفالت در فاریاب و دگر مناقط کشور را شناسایی و مجازات کنند. اغماض از این مسأله به معنای  تأیید رهبری طالبان از فعالیت‌های تخریبی جنگ‌جویان شان خواهد بود.

دولت و مقامات محلی و امنیتی نیز نباید از کنار کنش‌های خرابکانه‌ی طالبان به راحتی بگذرند. نیروهای امنیتی باید اقدامات جدی را برای جلوگیری از حرکت‌های تخریب‌کارانه طالبان که باعث انهدام و ویرانی زیر ساخت‌های ملی می‌شود، روی‌ دست گیرند و برای مجازات عاملان این همه اعمال خرابکانه لحظه‌ای فروگذاشت نکنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *