اوزبیکستان در انتقال لین برق، تجارت و ترانزیت به افغانستان کمک می‌کند

هفته‌نامه اولوس: صدراعظم کشور اوزبیکستان با هییت همراه‌اش در یک سفر رسمی در شهر مزار شریف و در دیدار با رییس‌اجراییه کشور وعده سپرده که کشورش در انتقال لین برق به افغانستان و در بخش تجارت و ترانزیت کمک و همکاری می‌کند.

سفر صدراعظم کشور اوزبیکستان برای افتتاح نمایشگاه تولیدات آن کشور در شهر مزار شریف صورت گرفته بود.

دکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور در که در  افتتاحیه نمایشگاه تولیدات کشور اوزبیکستان سخنرانی می‌کرد از توجه‌ صدراعظم، رییس جمهور و مردم کشور اوزبیکستان در بخش تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان تشکری کرده و گفت تهداب تعاملات اقتصادی میان کشور ما و اوزبیکستان به خوبی گذاشته شده است، موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی میان دو کشور به امضای رسیده است که حالا وقت آن است تا در تطبیق آنها همکاری نزدیک داشته باشیم و گام‌های عملی برداریم.

رییس اجراییه همچنان در ادامه افزود که جمهوری اوزبیکستان در عرصه‌‌های مختلف، از جمله در عرصه صنعت دستآوردهای خوبی دارد که تأثیر مثبتی در سطح اقتصاد منطقه دارد.

او همچنان علاوه کرده است که سطح تجارت میان دو کشور خوب است؛ اما ظرفیت‌های تجارتی بیشتری وجود دارد تا سطح تعاملات اقتصادی افزایش یابد.

عبدالله در ادامه بیان کرد که امیدواریم با فرصت هاییکه برای سرمایه‌گذاران هر دو کشور فراهم شده، همکاری‌های تجاری و سرمایه‌گذاری دو طرف افزایش یابد. حضور شما و برگزاری نمایشگاه تولیدات جمهوری اوزبیکستان سبب بالا رفتن سطح تعاملات اقتصادی میان دو کشور می‌شود.

دکتر عبدالله در این نمایشگاه گفت که ما متعهد به ایجاد فرصت ها برای سرمایه‌گذاران اوزبیکستانی هستیم و انتظار داریم برای سرمایه‌گذاران ما نیز در اوزبیکستان زمینه ها مساعد گردد.

همچنان در نمایشگاه تولیدات اوزبیکستان صدراعظم کشور این کشور عبدالله عارف‌اف سخنرانی کرده گفت: ما و مردم اوزبیکستان در کنار شما هستیم و برای افغانستان صلح‌آمیز تلاش خواهیم کرد.

او همچنان افزود که ما خواهان گسترش روابط تجارتی میان دو کشور هستیم. اقدام ما برای برگزاری نمایشگاه و جلب توجه سرمایه‌گذاران افغانستان به اوزبیکستان به همین هدف استوار است.

 

صدراعظم کشور اوزبیکستان بیان کرد که اوزبیکستان آماده است در بخش‌های مختلف از جمله در بخش زراعت، تجارت، برق، خط آهن، گاز و سرمایه‌گذاری با افغانستان همکاری نزدیک داشته و در عین حال خواهان تسهیل روابط تجارتی میان دو کشور است.

عبدالله عارف‌اف علاوه کرده که انتقال برق از منطقه سرخان دریای اوزبیکستان تا شهر پلخمری که نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر را در بر می‌گیرد، ۱۱۰ میلیون دالر هزینه برمی‌دارد و اوزبیکستان آماده است ۴۵ میلیون دالر هزینه آن را به افغانستان تخفیف ‌بدهد.

گفتنی است که الغ‌بیگ مصطفایف رییس شرکت انرژی اوزبیکستان قبلا گفته بود که کار پروژه انتقال برق در قلمرو کشور اوزبیکستان آغاز شده است و با انتقال این لین صادرات برق به افغانستان را 70 درصد افزایش می‌دهد.

مصطفایف افزوده بود که این پروژه در ماه جون در قلمرو افغانستان آغاز شده و در سال 2020 به اتمام می‌رسد.

گفتنی است که در نشست و دیدار رییس اجراییه و اعضای کابینه افغانستان با صدراعظم کشور اوزبیکستان و هییت همراه‌اش  و تاجران و سرمایه‌گذاران دو کشور درباره توسعه روابط اقتصادی-تجارتی، همکاری‌های ترانزیتی و سرمایه‌گذاری صحبت شده و خواست‌های تاجران اوزبیکستانی که در افغانستان مصروف تجارت هستند مطرح شده است.

در این نشست صدراعظم اوزبیکستان بیان کرد که که اوزبیکستان آماده است ذخیرگاه‌های مورد نیاز تاجران را در شهر مزارشریف اعمار نماید و ذخیرگاه‌های موجود را نیز بازسازی کرده و به بهره‌برداری بسپارد.

عبدالله عارف‌اف همچنان گفته است که  در بخش انتقال کارگو، موتر سازی، انتقال سنگ مرمر و دیگر اقلام تجارتی با افغانستان همکاری می‌کند.

در ادامه این نشست عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور به وزارت تجارت و صنعت و وزارت امور خارجه خارجه هدایت داده است که موارد یاد شده را در نشست گروه‌ کاری مشترک دنبال و در جهت تطبیق آن تلاش نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *