دانش‌گاه یا پرورش‌گاهِ داعشی‌ها؟

الیاس طاهری

پخش خبرِ بازداشت سه استاد دانشگاه کابل به اتهام همکاری با گروه داعش در جریان دو هفته‌ی گذشته، همه را شوکه کرد. سبب واکنش‌ گسترده‌ی شهروندان در سطوح مختلف شد و سوژه‌ای داغ برای رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی. هرچند این خبر تازگیِ چندانی ندارد و در گذشته نیز ادعاهای مشابه وجود داشت؛ اما این بار امنیت ملی عملاً سه استاد دانشگاه را بازداشت کرده و دو تن از شاگردان آن‌ها که توسط همین افراد برای پیوستن به گروه داعش تشویق شده بودند، از همکاری آنان با داعش پرده برداشته‌اند.

گرفتاری استادان شرعیات دانشگاه کابل، لرزه به اندام همه انداخته که این گروه تا چه اندازه خطرناک است و در لایه‌های مختلف جامعه؛ به‌ویژه در مراکز علمی و اکادمیک چون دانشگاه کابل رخنه کرده و طرف‌دار و هم‌سنگر دارد. چه خطرناک‌تر از این که تخم تندروی و افکار تروریستی و افراطیت در مراکز آکادمیک پاشیده و پرورش داده شود.

امنیت ملی کشور، یکشنبه هفته گذشته، 16 سرطان اعلام کرد که نیروهای قطعات ویژه‌ی این ریاست با اجرای یک عملیات هدف‌مند، یک استاد و دو فارغ‌التحصیل دانشگاه کابل را به اتهام جلب و جذب افراد برای گروه داعش و «سازمان‌دهی حملات تروریستی»، از مربوطات شهر کابل بازداشت کرده‌اند. ریاست امنیت ملی، نام این استاد را مبشر مسلم‌یار اعلام کرده و گفته که این فرد مسوولیت جلب و جذب افراد برای گروه داعش را به عهده داشته‌است. حدود دو هفته پیش نیز وزارت تحصیلات عالی اعلام کرده بود که دو تن از استادان دانشگاه کابل از سوی امنیت ملی بازداشت شده‌اند. هرچند امنیت ملی در آن زمان به رسانه‌ها چیزی نگفت؛ اما بعدتر روشن شد که بازداشت شدگان، ظاهر داعی و معروف راسخ استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل بوده‌اند.

این موضوع از آن جهت خیلی مهم است و باید به صورت جدی مورد توجه وزارت تحصیلات عالی و امنیت ملی قرار بگیرد که مراکز آکادمیک و علمی نباید به پرورش‌گاه گروه‌های تندرو و تروریستی تبدیل شوند. باید دانست که موضوع ترویج و تولید افراطیت و افکار تندروانه در دانشگاه با فرستادن یک فرد عادی در سنگرِ نبرد، بسیار تفاوت دارد. اگر دانشگاه کابل مرکز جلب و جذب و تولید فکر برای داعشی‌ها باقی بماند، دیری نخواهد پایید که داعشیزم، نقاط مختلف کشور را تحت تهدید قرار دهد؛ زیرا تولید فکر، آن هم از آدرس دین و مذهب، افراد را با سلاح انگیزه و عقیده مجهز می‌سازد و از طرف دیگر با ازدیاد آموزش دیده‌های داعشی، قلمرو تبلیغاتی این گروه گسترش می‌یابد و این برای آینده‌ی کشور یک تهدید بسیار جدی و خطرناک است.

دو دانشجوی فارغ‌التحصیل شرعیات که بازداشت شده‌اند، نیز در اعترافات شان گفته‌اند که این استادان، دانشجویان دانشگاه و جوانان را نخست به سلفیت دعوت و پس از آن به گروه داعش جذب می‌کردند. مرکز جلب و جذب و ترویج تفکر داعشی در بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه کشور باید اکنون همه را؛ به‌ویژه نهادهای کشفی و امنیتی را تکان داده باشد و در این باره یک فکر اساسی کنند. مهم‌تر از همه وزارت تحصیلات عالی و دانشگاه کابل باید روی مواد درسی دانشگاه‌ها تمرکز کنند که در اکثر موارد همین مواد درسی باالخصوص مضمون «ثقافت اسلامی» خود سبب بروز افراطیت در دانشجویان می‌شود.

چه باید کرد؟

نخستین اقدام از سوی امنیت ملی کشور صورت گرفته و چند استاد داعشی دانشگاه کابل بازداشت شده و باید از آن استقبال شود؛ اما این کافی نیست و باید راه حل اساسیِ این معضل جدی را جست‌وجو کرد. یک راه حل این می‌تواند باشد که در کنار بازداشت و به قانون سپردن عاملان حرکت‌های افراط‌گرایانه در دانشگاه‌ها به خصوص در دانشگاه کابل، نصاب آموزشی که به دلیل دهه‌ها جنگ‌ و ویرانی و بدبختی دست‌ناخورده باقی مانده باید تغییر کند. نصاب آموزشی؛ به‌ویژه رشته ثقافت اسلامی، از حالتی که فعلاً وجود دارد و تدریس می‌شود، باید بیرون آید تا دیگر دیدگاه‌های افراطی‌گری و تعصبات دینی- مذهبی که باعث به وجود آمدن افکار تندروانه می‌گردد، بر مبنای آن شکل نگیرد. مواد درسی دانشگاه‌ها باید پاسخگوی مطالبات عصر و زمان باشد.   

استادانی که افکارشان تاریک و در تروریست‌پروری دست دارند، باید هرچه زودتر شناسایی و به پنجه قانون سپرده شوند. یکی از راه‌هایی که در تغییر و تطبیق مواد آموزشی به‌روز دانشگاه‌ها می‌تواند موثر واقع شود و در عین زمان جلو ترویج افراطیب را بگیرد، شناسایی و بازداشت استادان داعشی است.

نهادهای کشفی و امنیتی ما دیرتر اقدام کرده‌اند. این اولین و آخرین افرادی نخواهند بود که به همکاری با داعش متهم استند. متأسفانه ما در این حوزه با چالش‌های بی‌شماری مواجه هستیم که نیازمند کار بیشتر است و توجه جدی نهاد های استخباراتی دولت را می‌طلبد. امنیت ملی باید حلقه‌ی کاری خود در این بخش را گسترده‌تر کند. سیاسیون و دولت‌‍مداران و به‌خصوص شخص رییس‌جمهور غنی که زمانی رییس دانشگاه کابل بود، باید لحظه‌ای به این مکث کند که کسانی در بیخِ گوش ارگ ریاست‌جمهوری در پایتخت با سؤ استفاده از نام مقدس استادی، مصروف تعلیم و تربیه تروریست‌ها اند و آن‌ها را علیه مردم و حکومت به جبهه اعزام می‌کنند. عاملان داخلیِ داعش‌پروری هرچه زودتر باید گرفتار و مجازات شوند، تا درس عبرتی باشد برای دیگر مبلغان و خواهندگان داعش در داخل کشور.

تروریستان داعشی، خون‌های بی‌شماری را در پایتخت و ولایات کشور ریخته‌اند که هرگز از سوی بازماندگان آن‌ها قابل بخشش نیستند. دو تن از این بازداشت شدگان نیز اعتراف کرده‌اند که در سازمان‌دهی حمله به کلپ پهلوانی میوند – سال گذشته در غرب کابل که در آن بیش از 30 ورزشکار جان باختند و همچنان حمله‌ به موتر حامل کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری که حدود یک ماه پیش صورت گرفته و چندین تن کشته شدند، دست داشته‌اند. حالا وظیفه‌ی نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی است که در این باره چه تصمیم می‌گیرند.

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *