امریکا در یک قدمی توافق با طالبان، نگرانی‌ها گسترش یافته است

پس از پایان نهمین دور مذاکرات میان هیأت نمایندگی امریکا با طالبان در دوحه زلمی خلیلزاد نماینده‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان اخیراً وارد کابل شد. خلیلزاد در نخستین دیدار خود با رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان مسودۀ توافق‌نامه‌ی امریکا با طالبان را به آن ها نشان داد و خواستار نظریات و افکار آن ها در قبال این توافقنامه شد.

گفته می‌شود، خلیلزاد طی دو روز چهار بار با محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان دیدار کرده است. از این دید و بازدید های پی‌هم می‌شود استنباط کرد که رهبری دولت افغانستان در قبال توافق‌نامه‌ی امریکا با طالبان نگران است و گپ هایی برای گفتن دارد.   

صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهور به روز چهارشنبه در صحفحه‌ی تویتر خود نوشت که رهبری دولت افغانستان از جانب امریکا در رابطه به متن توافق‌نامه‌ی هیأت مذاکره کننده‌ی واشنگتن با طالبان در دوحه وضاحت خواسته است. صدیقی نوشته که دولت از پیامد های این توافق‌نامه‌ نگرانی دارد و نیاز است تا در تفاهم با مقامات واشنگتن جلو خطرات گرفته شود.

این تنها دولت افغانستان، حلقات سیاسی و مردم افغانستان نیستند که در رابطه به پیامد های توافق شتابنده‌ی امریکا با طالبان نگران استند؛ بل‌که جمعی از سیاست‌ورزان، مقام های پیشین، کارشناسان و برخی مقام ها در رهبری حکومت امریکا نیز تشویش خودرا در این مورد بار ها ابراز کرده اند.

اخیراً جیمز متیس وزیر دفاع پیشین امریکا خروج نیرو های امریکایی از افغانستان در پی توافق با طالبان را اشتباه خواند. او گفت در صورتی که امریکا چنین خطایی را مرتکب شود، تجربه‌ی تلخ خروج پیش از وقت قوای امریکایی از عراق را تکرار خواهد کرد و امریکا بار دیگر به بازگشت دوباره به افغانستان مجبور خواهد شد.

تامس جامسن، استاد پوهنتون قوای بحری امریکا و نویسنده‌ی کتاب “روایت های طالبان” به صدای امریکا گفت که در مورد مذاکرات امریکا با طالبان بی نهایت نگران است. به باور وی بخش هایی از این مذاکرت توسط طالبان دیکته می‌شود… و دولت افغانستان در این مذاکرات در حاشیه نگه داشته شده است.

همین‌گونه چند روز پیش 9 دیپلومات امریکا که در گذشته به عنوان سفیر در افغانستان مأموریت انجام داده اند، نگرانی های خودرا در  مورد مذاکرات با طالبان و پیامد های آن ابراز کرده بودند. آن ها در یک اعلامیه‌ی مشترک، صلح با طالبان را نا ممکن خوانده تأکید کرده اند که طالبان سابقه‌ی همکاری با دیگر طرف های سیاسی را ندارند.

پیش‌تر نیز برخی از سناتور های امریکایی به ویژه لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه اعتماد به طالبان را بدتر از توافق‌نامه‌ی هسته‌ای برجام خوانده بود.

در پی این همه نگرانی ها مجله‌ی تایم در باره‌ی خودداری پمپیو وزیر خارجه‌ی امریکا از امضای توافق‌نامه‌ی صلح با طالبان گزارش کرد. به نوشته‌ی این نشریه که به اتکا به اظهارات مقام های امریکایی، اروپایی و افغان گزارش داده، پمپیو وجود خطر های احتمالی را دلیل سرپیچی اش از امضا گذشتن به پای این توافق‌نامه گفته است.

حالا معلوم نیست که بروز اختلافات میان خلیلزاد و محمد اشرف غنی و نگرانی های جوانب مختلف در افغانستان و جهان در رابطه به این توافق‌نامه که گفته می‌شود به زودی امضا و اجرایی شود، سرنوشت مذاکرات صلح دوحه را به کجا ها می‌کشاند.

خلیلزاد گفته است که موافقت‌نامه میان امریکا و طالبان زمانی امضا و اجرایی خواهد شد که رییس جمهور دونالد ترمپ آن را مطالعه و مورد تأیید قرار دهد.

آقای خلیلزاد مأموریت دارد تا مسوده‌ی این موافقت‌نامه را با طرف های مهم دیگر جهانی چون روسیه، چین، اتحادیه‌ی اروپا و سرمنشی ناتو نشان دهد و تأیید آن ها را نیز بگیرد. احتمال آن وجود دارد که برخی جوانب نیز در رابطه به مفاد این موافقت‌نامه ملاحظاتی خواهند داشت. 

نگرانی ها و شک تردید های موجود در مورد موافقت‌نامه‌ی امریکا با طالبان به قوت این احتمال نیز می‌افزاید که توافق امریکا با طالبان از یک‌سو و مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان تا مدت ها به نتیجه نرسد.

دولت، مردم افغانستان و جامعه‌ی جهانی خواهان توافق جامع صلح با طالبان استند که متضمن صلح پایدار و عادلانه را در افغانستان باشد. بدون شک رسیدن به این آرزو وقت، دقت و رایزنی های بیشتری را می‌طلبد.  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *