برگزاری انتخابات در میان تهدیدها و چالش‌ها

نسل باورمند به تغییر پیروز می‌شود

عالم کوهکن \ سرمقاله

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به عنوان آزمون و مشق دیگری برای نهادینه کردن روند مردم سالاری در کشور و انتخاب رهبری مشروع دولت قطعی شده است. مردم افغانستان به روز ششم ماه میزان در شرایطی برای استفاده حق رای خود به پای صندوق های رای خواهند رفت که تهدید امنیتی طالبان افزایش یافته است.

حملات طالبان و میزان خشونت ها در یک ماه اخیر شدت بی پیشینه داشت. ماه گذشته میلادی (آگست) در افغانستان مرگبارترین ماه گفته می‌شود. نتایج یک گزارش تحقیقی که اخیراً بی‌بی‌سی در این مورد به نشر رساند، بیانگر آن است که در ماه آگست به صورت میانگین هر روز در افغانست 72 تن کشته شده اند. و در ماه آگست در کشور به طور مجموعی 2307 تن به هلاک رسیده اند که از این جمله بیشتر تلفات را طالبان متحمل شده اند. تلفات نیرو های دولتی بعد از طالبان بیشترین است. در این تحقیق آمار تلفات افراد غیر نظامی از پنج تن یک تن گفته می‌شود. (وزارت دفاع افغانستان با آمار ارایه شده در این تحقیق موافق نیست.)

گروه طالبان در روز های اخیر به حملات انتحاری و انفجاریِ خود در پایتخت و ولایات کشور افزوده اند. تنها در تهاجم انتحاری و انفجاری روز سه‌شنبه‌ی طالبان در پایتخت (دروازه‌ی ریاست پیژنتون وزارت دفاع ملی در مکروریان دوم) و ولایت پروان (در نزدیکی ستاد انتخاباتی تیم دولت ساز) دست کم 50 تن به شمول نیرو های امنیتی افغان و افراد ملکی کشته شده اند و ده ها تن دگر زخم برداشتند. حمله‌ی طالبان در مرکز تذکره‌ی الکترونیکیِ شهر جلال آباد (عصر روز چهارشنبه) و تهاجم موتر بمب در مرکز ولایت زابل (صبح روز پنجشنبه) نیز تلفاتی در پی داشت.

طالبان پس از لغوِ روند مذاکرات میان امریکا و طالبان توسط دونالد ترامپ و نزدیک شدن روز انتخابات در افغانستان به حملات شان افزوده اند. متأسفانه افزایش میزان خشونت ها در روز های آینده نیز انتظار برده می‌شود. طالبان بار ها مخالفت خودرا به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ابراز کرده و هشدار داده اند که انتخابات را اخلال خواهند کرد.

مقامات امنیتی کشور علی‌الرغم تهدید های طالبان برای تأمین امنیت کامل روز انتخابات اطمینان می‌دهند. با در نظرداشت تهدید های بالقوه و بالفعل طالبان تلاش گروه های تروریستی را در روز انتخابات نمی‌توان از نظر دور داشت.

مردم افغانستان از نیرو های امنیتی افغانستان انتظار دارند تا با استفاده از تجارب انتخابات های گذشته به ویژه انتخابات ولسی جرگه در سال گذشته تدابیر بهتر امنیتی را برای برگزاری انتخابات ششم میزان طرح و عملی کنند.

انتخابات پیشرو، هم برای مردم افغانستان که از دل و جان طرفدار جمهوریت و نظام مردم‌سالاری استند و هم برای نیرو های امنیتی وطن‌دوست و فداکار کشور یک آزمون بزرگ و حیاتی خواهد بود. نیاز است تا نیرو های امنیتی با اتخاذ تدابیر خوب امنیتی پلان های شوم دشمنان را خنثی کنند و مردم با اشتراک گسترده و استعمال آرای خود در روز انتخابات یک‌بار دیگر به طالبان و مخالفان دموکراسی و آزادی های اساسی انسان‌ها نه بگویند.

مردم افغانستان در تاریخ معاصر چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را برگزار می‌کنند. بدون شک این خود واقعه‌ی مهم تأریخی به شمار می‌رود. انتخابات ششم میزان به جهتی رخ‌داد تأریخی به حساب می‌آید، که کشور و مردم ما بار دیگر در رابطه به برقراری صلحِ با عزت با یک آزمون دشوار تأریخی روبه استند. احزاب و مجموعه های سیاسی وطندوست و در کل مردم با اراده و مؤمن کشور باید از این آزمون بزرگ پیروزمند و سرفراز بیرون آیند.

امروز یک نسل آگاه، جوان و باورمند به تغییر و توسعه در صحنه حضور دارند. برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در واقع پیروزی فکر تغییر و تحول است. بدون شک پیروزیِ نسل بیدار جامعه تحقق می‌یابد و شکست نکبت‌بار نصیب امارت‌خواهان و محافظه کاران تاریک اندیش خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *