سلامت انتخابات را پاسداری کنیم

چشم‌ها به سوی کمیسیون‌ها می‌نگرند

محمدعالم کوهکن \ سرمقاله 

چهارمین انتخابات ریاست جمهوری کشور پس از کش و قوس های زیاد در پی تهدیدها و نگرانی‌های امنیتی برگزار شد. فداکاری های نیروهای امنیتی کشور در تأمین امنیت مراکز رایدهی و رای دهنده‌ها قابل ستایش است. کمیسیون انتخابات نیز در امر برگزاری سالم‌تر انتخابات نسبت به انتخابات ولسی جرگه به مراتب بهتر عمل کرد. ادعاهایی در مورد ارتکاب اعمال خلاف قانون چون تخلف و تقلب و نارسایی ها در روز انتخابات شنیده می‌شود.

کم‌کاری، ضعف در مدیریت و انجام تخلف و تقلب در روند انتخابات در کشوری مانند افغانستان بنا به عوامل گوناگون تا حدی امری ممکن به نظر می‌رسد، مهم این است که نهادهای مؤظف و پاسخگو برای جلوگیری از هرگونه عمل خلاف قانون، بررسی و شناخت موارد تقلب و تفکیک آرای سالم از آرای ناسالم با جسارت و مسوولانه عمل کنند.

چهارمین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای نظام ریاست جمهوری، روند مردم‌سالاری و دموکراسی کشور ما برای همه جوانب دخیل در امور اتخابات افغانستان به یک موضوع حیثیتی تبدیل شده است.

پس از رسوایی در انتخابات افتضاح‌آمیز ولسی جرگه‌ در سال پار، حالا طرفداران و مخالفان نظام جمهوری مترصد روند انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان استند. تمام مراجع ملی و جهانی روند انتخابات ما را با دقت پیگیری و بررسی می‌کنند.

مردم افغانستان، نهادهای بین‌المللی و کشورهای حامی دموکراسی از انتخابات سال 2014 ریاست جمهوری خاطره‌ی خوش ندارند. همه نگران آن استند که بار دیگر تجربه‌ی انتخابات گذشته‌ی ریاست جمهوری تکرار نشود، دنیا و مردم افغانستان حوصله‌ی تحمل تکرار ماجراهای انتخابات سال 2014 را ندارند که در نهایت با مداخله‌ی حکومت امریکا منتج به تشکیل حکومت وحدت ملی شده بود. حکومتی که مؤفقیت‌های چشم‌گیری را به ارمغان نیاورد و پنج سال را با کشمکش‌های داخلی به هدر داد.

اخیراً مراجع مهم بین‌المللی نگرانی ها و توصیه های خود را راجع به انتخابات ریاست جمهوری کشور ما ابراز کردند. تدامیچی یاماموتو نماینده‌ی ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد در امور افغانستان، هنگام بازدید از کار مسوولین بخش درج آرای انتخابات در کمیسیون مستقل انتخابات، رعایت شفافیت در کار کمیسیون را حیاتی و مهم خوانده از نامزدان و ناظران آن ها خواست که روند شمارش آرا و دیگر پروسه‌ها را در کمیسیون بررسی کنند. او پیش از این نیز از نامزدان خواسته بود، که از ابراز نظر غیر مسوولانه در مورد نتایج انتخابات خود داری کنند. جان بس سفیر ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان در نوشته‌ای که به روز سه شنبه تویت کرده، نگرانی خود را در مورد گزارش های ضد و نقیض راجع به این که کمیسیون مستقل انتخابات مرکز ملی جمع بندی آرا را چه زمانی افتتاح خواهد کرد، اظهار کرده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با انتشار اعلامیه‌ای برگزاری انتخابات را گام مهم در روند دموکراسی توصیف کرده؛ از نهاد های انتخابات خواستار تضمین شفافیت در شمارش آرا و رعایت انصاف در اعلام نتایج آن شد.    

این همه اظهارات مراجع بین‌المللی در رابطه به انتخابات افغانستان بی پیشنه بوده و حاکی از نگرانی‌های آن ها پیرامون سرنوشت روند مردم سالاری و انتخابات و نظام جمهوری است.  

حالا همه‌ی نگاه ها به سوی نهادهای برگزار کننده انتخابات (کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی) دوخته شده است. عمل‌کرد سالم، بی طرفانه و عادلانه‌ی این کمیسیون ها می‌تواند به تمامی شایعه ها و دغدغه ها در مورد چند و چون انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پایان دهد و برای نهادینه کردن روند مردم‌سالاری و نظام دموکراسی کمک کند.

در حالِ حاضر هم‌کاری نامزدان ریاست جمهوری و طرفداران آن‌ها با کمیسیون های انتخاباتی ضروری و حیاتی به نظر می‌رسد. خود داری از پیش‌داوری ها و ادعای کاذب و بی مورد در مورد نتایج انتخابات، برخورد سالم و عادلانه با بحث تقلب و تخلف، باور و اعتماد به کارکردهای کمیسیون ها و پذیریش آنچه که این نهاد ها در نتیجه‌ی بررسی های شان بیرون می‌دهند. این‌ها همه مواردی اند که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با سعه‌‌ی صدر و دور اندیشی به آن تمکین داشته باشد. و ما برای گذار از بحران بی اعتمادی، ترویج فرهنگ عالی تحمل و هم‌دیگرپذیری و مهم‌تر از همه نهادینه کردن نظام جمهوریت و مردم‌سالاری راه و گزینه‌ی دیگری در پیش نداریم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *