طالب‌ها در همه جا منافع مردم را نشانه گرفته اند

محمد عالم کوهکن \ سرمقاله

در هفته های اخیر میزان حملات جنگ‌جویان طالب به تأسیسات عامه در مناطق مختلف کشور از جمله ولایت های شمال افزایش یافته است. در چند هفته‌ی گذشته طالب ها چند بار پایه های لین برق ولتاژ بلند را که برق وارداتی اوزبیکستان و تاجیکستان را به شهر کابل و چند ولایت دیگر انتقال می‌دهد، منفجر کردند. همین‌گونه دو روز پیش نیز یک پایه‌ی برق در سالنگ جنوبی منهدم شد که قطع جریان برق وارداتی به کابل را در پی داشت.

حدود یک ماه پیش جنگ‌جویان طالب برق وارداتی ترکمنستان را در ولایت بادغیس قطع کرده بودند.

قطع برق وارداتی اوزبېکستان و تاجکستان در روز های اخیر خانواده ها، بازرگانان و فابریکه دار ها را با مشکلات مواجه کرده و خسارات بی شماری را به پیکر اقتصاد ناتوان کشور وارد کرده است. در ماه های اخیر جنگ‌جویان طالب شاه‌راه‌های شمال به خصوص سرک مزارشریف- شبرغان و سرک اندخوی- میمنه را از چندین جا با اسکواتور تخریب کرده و چندین پلچک را منفجر کرده اند.

منابع در شمال گفته اند طالبانی که اخیراً از ولایات جنوبی چون قندهار و هلمند به ولایات شمال آمده اند، طالبان محلی را برای این‌که در امر تخریب سرک‌ها، پل ها و دیگر تأسیسات عامه سهم نگرفته اند؛ طعنه زده اند. پس از این که طالبان از جنوب به برخی از ولایات شمال وارد شده اند، میزان تخریبات عام‌المنفعه و زیربناها در ولایات شمال افزایش یافته است.

مراجعی که از بیرون کشور  طالبان را تمویل، تجهیز و رهبری می‌کنند برای آن ها تفهیم می‌کنند و دستور میدهند تا با تخریب زیربنا ها و تأسیسات عام‌المنفعه بالای دولت فشار وارد آورند.  طالبان محلی فهمیده یا نفهمیده در مناطق شان دست به ویرانی می‌زنند. این استرایژی خرابکانه‌ی برخی قدرت های منطقه در افغانستان تازه‌گی ندارد. در زمان جنگ های مجاهدین در برابر دولت کابل و سربازان روس در افغانستان به دستور مراجع بیرونی صد ها کیلومتر سرک، ساختمان مکتب ها  و ده ها مؤسسات عام‌المنفعه ویران شده بود.

احتمال این نیز دور از تصور نیست که طالبان برای تلافی شکست های شان در میدان های جنگ دست به خرابی پایه‌های برق، تخریب سرک ها، پل ها و دیگر تأسیسات عامه می‌زنند.

در حقیقت انهدام مؤسسات عام‌المنفعه در کشور کمترین ضرر را متوجه دولت ساخته و بیشترین صدمه را پیکر اقتصاد ملی، سرمایه گزاران و مردم کشور متحمل شده اند.

با تأسف دولت افغانستان، سیاسیون مطرح کشور، احزاب و کشور های حامی مردم افغانستان تا هنوز به این مسأله توجه چندانی نداشته اند. سیاسیون افغانستان که چند بار در مسکو، اسلام آباد و دوحه با طالبان در رابطه به ختم جنگ و تأمین صلح بحث و گفتگو کردند، یک‌بار هم این مسأله را عَلم نکردند و از طالبان به عنوان یک پیش شرط منطقی و معقول نخواستند که دست از تخریبات تأسیسات عامه بردارند.

احتمال آغاز مذاکرات میان امریکا و طالبان بار دیگر جان گرفته است. بسیار به جا خواهد بود که جانب امریکا و دیگر شرکای بین‌المللی افغانستان، سیاسیون و دولت افغانستان از طالب ها بخواهند که جریان ویرانی سرک ها، بندها، پایه های برق، پل ها و دیگر تأسیسات عام‌‌المنفعه را متوقف کنند. در مقدمه‌ی آغاز مذاکرات صلح با طالبان تأکید و تعمیل این مسأله و اِعمال آتش بس در کشور مذاکرات صلح را معنی دار خواهد کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *