انتخابات افغانستان زیر ذره بین جامعه جهانی

محمد عالم کوهکن\ سرمقاله

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2014 و انتخابات سال گذشته‌ی ولسی جرگه جنجالی‌ترین انتخابات در تأریخ دموکراسی بود. اتهامات تقلب و ضعف مدیریتی کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی در سال 2014 که بحران بی اعتمادی نسبت به شفافیت روند انتخابات و کشمکش های دو نامزد رقیب را در پی داشت. جنجال تا حدی بالا گرفت که امریکا ناگزیر به دریافت راه حل به مسأله شده بود. محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله مجبور به پذیرش طرح ایجاد حکومت وحدت ملی با شرکت هر دو جناحِ رقیب از سوی جان کری وزیر خارجه پیشین امریکا شدند. حکومتی که دوره‌ی کاری‌اش توأم با اختلاف های ذات‌البینی بود و دستاورد چندانی نداشت که مردم انتظارش را داشتند.

انتخابات سال‌پارِ ولسی جرگه بدتر از انتخابات ریاست جمهوری 2014 بود. مدیریت بد، راه اندازی تقلب بی پیشینه، کم دقتی به امنیت و موجودیت فساد اثرات خیلی ناگوار به نتایج انتخابات داشت. بدنامی و اتهاماتی که متوجه کمیسیون گذشته‌ی بود، پای اعضای کمیسیون های مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی را به میز محاکمه و زندان کشید. انتخابات ناکام ولسی جرگه تأثیرات خیلی ناگوار روانی و اجتماعی را در افکار عامه به بار آورد. مردم نسبت به انتخابات، روند های مردم‌سالاری به ویژه  نهاد های برگزار کننده انتخابات بی باور شدند. بدون شک اشتراک تعداد کمِ شهروندان به انتخابات ریاست جمهوری سالِ روان از پیامد های بدِ دو انتخابات گذشته بود.  

تنها مردم افغانستان نسبت به مشکلات و چالش های انتخاباتی نگران نیستند، بلکه کشور های حامی دموکراسی و جامعه‌ی جهانی نیز دغدغه‌ی سلامت انتخابات کشور مارا در سر دارند. از نخستین روز های برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سران کشور ها و سازمان های جهانی به ویژه کشور های و سازمان های که نظام های دموکراتیک را در دنیا حمایت می‌کنند، نسبت به انتخابات افغانستان اظهار نظر کرده اند. 

برگزاری انتخابات 6 میزان در کشور از دید مجامع و مراجع ملی و بین‌المللی ستودنی بود. تا هنوز اشتراک تعداد اندک واجدین شرایط رایدهی در انتخابات یگانه مشکل و نقیصه‌ی این روند به حساب می‌آید. میزان تقلب اِعمال شده در انتخابات از سوی کمیسیون های انتخابات اعلان نشده است. به همه حال کشور های حامی افغانستان و سازمان ملل متحد از این روند راضی به نظر می‌رسند.

بی تردید شکست روند های دوموکراتیک و مردم‌سالاری در افغانستان سرافگنده‌گی جهان آزاد را در قبال خواهد داشت. از این لحاظ دنیای متمدن و دموکراتیک روند انتخابات افغانستان را با دقت زیر ذره بین دارد. در روز های اخیر تدامیچی یماماتو  نماینده‌ی خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در امور افغانستان، جان بس سفیر ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان، محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل، من‌پریت سنگ آنند رییس انستیتوت ملی دموکراتیک ساحوی آسیا ((NDI، دیو میت کلپ سفیر کانادا مقیم کابل، خانم کرین دِکر معاون سفیر امریکا، السون مری بلک سفیر بریتانیا، نیکولاس کی سفیر ملکی ناتو در کابل از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بازدید کرده و روند کاری کمیسیون را نظارت کرده اند.

همین‌گونه در روز هایی که به اعلان نتایج ابتدایی انتخابات زمان زیادی نمانده، سفر های برخی مقام های بلند پایه‌ی سازمان‌ها و کشور های غربی به کابل بیشتر شده است. چنانچه اخیراً خانم الیس ویلز معاون وزیر خارجه‌ی امریکا در امور جنوب آسیا و آسیای مرکزی و رولاند کوبیا نماینده‌ی اتحادیه اروپا برای افغانستان وارد کابل شده با سران حکومت وحدت ملی دیدار و ملاقات داشتند.

همه‌ی نماینده های کشور ها و سازمان های جهانی که تا کنون از افغانستان بازدید کرده و با سران حکومت و اعضای کمیسیون ملاقات کرده اند. تأکید به شفافیت انتخابات دارند. حامیان جامعه جهانی نگرانی از تکرار تقلب و تأثیر سؤ آن در نتیجه انتخابات و بد نامی روند مردم‌سالاری در افغانستان دارند. جامعه جهانی این بار کار کمیسیون مستقل انتخابات را با دقت زیر ذره بین قرار داده است. تا بار دیگر رسوایی های پیشین انتخاباتی تکرار نشود و اعلان نتایج برای نامزدان و تیم های انتخاباتی قابل قبول باشد. حالا دیده شود که کمیسیون‌های انتخاباتی با عبرت آموزی از تجارب انتخابات های گذشته چگونه عمل خواهند کرد. 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *