انسان‌های اولیه از مغز کودکان تغذیه می‌کردند

تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان می‌دهد که انسان‌های اولیه‌ی غارنشین در اروپا از گوشت انسان به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزمره، تغذیه می‌کردند. یک مطالعه بر روی فسیل استخوان‌ها در اسپانیا نشان می‌دهد که آدم‌خواری یک بخش طبیعی از زندگی روزمره در حدود ۸۰۰ هزار سال قبل میان انسان‌های اولیه در اروپا بود.

استخوان‌های به دست آمده از غاری که گِران دُلینا نامیده می‌شود نشانه‌هایی از بریدگی و سایر علایم را ارایه می‌دهد که توسط ابزارهای سنگی اولیه ایجاد شده‌اند. در میان استخوان‌های گاومیش کوهان دار آمریکایی، آهوی کوهی، گوسفند وحشی و سایر حیوانات، دانشمندان بقایای سلاخی شده حداقل ۱۱ کودک و فرد بالغ را پیدا کردند. استخوان‌ها همچنین نشانه‌هایی از خرد شدن برای دست‌یابی به مغز مغذی درونشان را به نمایش می‌گذاشتند و شواهدی وجود داشت مبنی بر اینکه مغز قربانیان نیز ممکن است خورده شده باشد.

به گفته‌ی خوزه ماریا برمودز دی کاسترو، محققی که در این مطالعه همکاری داشت، علایم ضربه بر روی استخوان در قسمت قاعده‌ی جمجمه نشان می‌داد که سر افراد از بدنشان جدا شده بود. برمودز دی کاسترو از مرکز تحقیقات درباره‌ی تکامل بشر در بورگوس اسپانیا به نشنال جئوگرافیک گفت:« احتمالا آنها پس از آن جمجمه را برای خارج کردن مغز می‌شکافتند، مغز منبع خوبی از مواد غذایی به شمار می رود.»

دانشمندان معتقدند که انسان‌های اولیه هم نوعانشان را برای تامین نیازهای تغذیه‌ای خود و نیز به منظور از بین بردن قبایل دشمن در همسایگی‌شان، می‌خوردند. خورده شدن استخوان انسان‌ها حدود صدها هزار سال ادامه یافت و این نشانگر آن است که این عمل تنها به آن دوران که غذا کمیاب بود، محدود نبوده است!

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *