تقویت نیروهای امنیتی ضامن بقا و ثبات افغانستان

محمد عالم کوهکن\ سرمقاله

نیرو های مسلح به مثابه‌ی نهاد مهم دفاعی برای تأمین امنیت شهروندان، حفظ استقلال، تمامیت ارضی، ثبات، و حاکمیت قانون عمل می‌کند. از همین رو کشور های دنیا همه ساله بخشی از بودجه‌ی ملی خودرا برای بالا بردن توان رزمی قوت های مسلح خود اختصاص می‌دهند و همواره در پی تجهیز نیرو های امنیتی خود با سلاح های پیشرفته استند.

قوت های مسلح افغانستان زمانی در منطقه بهترین نیروی امنیتی مجهز با سلاح های مدرن و توان بلند رزمی به شمار می‌رفت. نیرو های هوایی افغانستان طیاره ها و چرخ بال های پیشرفته‌ی وقت را در اختیار داشت. با سقوط حکومت دوکتور نجیب‌الله شیرازه‌‌ی حاکمیت سیاسی و دولتداری از هم پاشید و قوت های مسلح افغانستان و امکانات جنگی‌ـ تخنیکی آن میان نیرو های متخاصم دخیل در جنگ های داخلی تقسیم شد، اردوی کشور از هم پاشید. افغانستان برای سال‌ها بدون اردو و نیرو های مسلح بود.

پس از حادثه‌ی 11 سپتامبر زمینه‌ی سقوط حاکمیت طالبان فراهم شد. نظام جدید دموکراتیک روی کار آمد و به حمایت مالی و تخنیکی جهان به خصوص ایالات متحده‌ی امریکا شالوده‌ی قوای مسلح نوین افغانستان گذاشته شد. خوشبختانه امروز کشور ما قوای مسلح مدرن مطابق با معیار های قوت های رزمی ناتو را در اختیار دارد و از شش سال به این‌سو از شهر ها، ارزش ها و دستاورد های دولت و مردم افغانستان مستقلانه دفاع می‌کند و در برابر تروریستان و جنگجویان افراطی مستقلانه می‌رزمد. در واقع قوت های مسلح افغانستان به مثابه‌ی دست آورد مهم نظام دموکراتیک مایه‌ی مباهات مردم ماست.

افغانستان برای حفظ دستاورد های سال های پسین، تأمین امنیت شهروندان، سرکوب تروریستان، مهار جنگ های نیابتیِ تحمیلی، استقرار ثبات، حاکمیت قانون و رسیدن به صلح به نیرو های امنیتی نیرومند نیاز دارد. ما با نیروی نظامی توانمند می‌توانیم در میدان های جنگ دستاورد های خوب داشته باشیم و تغییر وضع در جبهات جنگ به نفع مردم افغانستان و راه رسیدن به صلح را از طریق مذاکرات کوتاه‌تر کنیم. پس از ختم جنگ و تأمین صلح نیز برای تأمین صلح پایدار و عادلانه به قوت های مسلح ملی نیرومند ضرورت داریم. در غیر آن برخی کشور های طماع و حسود برای منافع آزمندانه شان از راه های ممکن برای برهم زدن امنیت و ثبات کشور ما تلاش خواهند کرد.

اخیراً سرمنشی سازمان ناتو در رابطه به ضرورت تقویت نیرو های مسلح افغانستان تأکید کرد. قوت های امنیتی کشور ما به حمایت مالی، لوژستیکی و تخنیکی بیشتری نیاز دارد. قوت های هوایی افغانستان باید با طیاره های جنگی، چرخبال ها و هوا پیما های ترانسپورتی تجهیز، صنف مدافعه‌ی هوایی در اردوی ملی تشکیل و تقویت شوند.

مردم  افغانستان برای تقویت صفوف قوای مسلح کشور نیروی بشری وطن‌دوست را در اختیار دارد. نیرو های مسله ما نیاز بیشتر به حمایت مالی، لوژستیکی و تخنیکی کشور های حامی افغانستان دارد. حالا نیاز است، دولت افغانستان برای بالا بردن توانایی های رزمی قوای مسلح کشور جهت جلب کمک و همکاری های دوامدار دولت های حامی به خصوص امریکا و ناتو بیشتر از گذشته تلاش کند.

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *