شکنجه‌ی بی‌رحمانه‌ی یک کودک از سوی پدرش در فاریاب

هفته‌نامه اولوس: مسوولان محلی در فاریاب تأیید می کنند که مردی در این ولایت پسر ده ساله‌اش را پیوسته شکنجه می‌کرده و با چکش بر فرق او می‌کوبیده است. در کنار انواع شکنجه‌ها، این پدر بی‌رحم بدن کودک معصوم‌اش را با سیخ داغ می‌سوزانده است.

این خبر واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها برانگیخته است. شماری از فعالان حقوق کودک در شبکه‌های اجتماعی خواهان مجازات پدر این کودک شده‌اند.

فرماندهی پولیس ولایت فاریاب، اما اعلام کرده که سخی محمد پدر این کودک را بازداشت کرده است.

براساس گزارش فرماندهی پولیس فاریاب، این کودک که فضل‌احمد نام دارد، در طول یک سال گذشته پیوسته تحت شکنجه بی‌رحمانه‌ی پدرش قرار داشته است.

فرماندهی پولیس ولایت فاریاب همچنان گفته که سخی‌محمد دارای دو زن بوده و معتاد به موادمخدر نیز است و یکی از دلایل مورد شکنجه قرار گرفتن فضل احمد پسر او، همین اعتیاد پدرش به مواد مخدر گفته می‌شود.

براساس اطلاعات مقام‌های محلی فاریاب، سخی‌محمد، مادر فضل‌احمد را طلاق داده و پس از آن، فرزندش را مورد شکنجه‌هی بی‌رحمانه قرار داده است. پدر این کودک، وی را یک هفته می‌شود که از خانه نیز بیرون کرده است.

فرماندهی پولیس ولایت فاریاب افزوده:‌ «این کودک در حالی‌که از شدت ناامیدی و ظلم و شکنجه‌ای که از جانب پدر معتادش به وی روا دیده شده است، به سوی پدرش نگاه نمی‌کرد و به نسبت گرفتگی بغض‌اش، بريده بريده و با ترس‌و‌لرز صحبت مي‌كرد، آرام آرام می‌گفت که انواع شکنجه، لت‌وکوب را پدرش به وی داده است، با چکش بر فرقش می‌کوبید با میخ و پیچ‌کش و کارد بدنش را می‌برید و سوراخ می‌کرد، با داغ كردن قاشق بدن ضعيف‌اش را می‌سوزاند. وی در حالی که اشک می‌ریخت و می‌گفت جانم تكه تكه، داغ داغ و پاره پاره است.»

زمانی که پولیس ولایت فاریاب، پدر این کودک را بازداشت می‌کند و فضل‌احمد به وی نگاه می‌کند، از شدت ترسی که بر او غلبه می‌کند، فریاد می‌کشد که «مرا به دست او ندهید.»

فضل‌احمد گفته است که سخی‌محمد پدرش، خواهر کوچک‌اش را نیز مورد شکنجه بی‌رحمانه قرار داده و بدن خواهر کوچک‌اش لکه‌های سیاه زیادی از اثرات لت‌وکوب دارد. این کودک تاکید کرده که وضعیت خواهر کوچک‌اش نسبت به او بدتر است.

اما ذبیح الله جواد رییس حقوق بشر ولایت فاریاب گفته است که فضل احمد یک برادر و یک خواهر کوچک‌تر از خود نیز دارد که نگران وضعیت آن‌ها است. تاکنون از خواهر و برادر کوچک او خبری نیست و به همین دلیل او نگرانی دارد که مبادا آن‌ها نیز زیر شکنجه‌ی پدرش قرار داشته باشند.

رییس دفتر ساحه‌ای کمیسیون حقوق بشر در ولایت فاریاب، افزوده که این شکنجه به نوع خود، یکی از بی‌سابقه‌ترین شکنجه‌هایی است که تاکنون در فاریاب ثبت شده است. آقای جواد این قضیه را «تکان دهنده» خوانده است.

فرماندهی پولیس فاریاب همچنان گفته که سخی‌محمد از شکنجه‌ی کودکانش لذت می‌برده و به‌خاطر خوش نگهداشتن زن دومش، فرزندان زن اولی‌اش را شکنجه می‌کرده است.

براساس گزارش‌ها، زن دومی سخی محمد نیز شوهر معتادش را وادار می‌کرده تا فرزندانش را مورد شکنجه قرار دهد.

گفته می‌شود که سخی‌محمد سال گذشته نیز به جرم لت‌وکوب زن اولی‌اش زندانی شده بوده اما او پس از سه ماه سپری کردن حبس، آزاد شده است.

نقیب الله فایق والی فاریاب، زمانی که این کودک را مورد نوازش و حمایت قرار می‌داد، گفت که زن دومی سخی محمد، فضل احمد را توسط قاشق می‌سوزانده است. به گفته‌ی آقای فایق، این کودک حداقل یک سال تمام به صورت شب و روز شکنجه شده‌است.

والی فاریاب افزود که علاوه بر این، گوش‌ها و سر و پاهای فضل احمد توسط کار بریده شده است که آثار آن در بدن این کودک باقی مانده است.

والی فاریاب در اظهاراتش افزود که انواع شکنجه‌ای که حتا یک زندانی را کسی آن‌گونه شکنجه نمی‌کند، بالای این کودک که صنف سوم مکتب است، از سوی پدر و خانم دومی‌اش انجام شده‌است.

والی فاریاب از سخی محمد به‌عنوان یک «جنایت‌کار» نام برده و گفت که باید بررسی شود که چرا دوباره این مرد از زندان رها و «جنایت‌کارتر» شده‌است.

آقای فایق خواهان رسیدگی جدی به این قضیه شده و افزود که این بار باید بزرگترین و قانونی‌ترین جزا به او تعیین شود.

با این حال، سیدفرید سادات، آمر بخش کودکان آمریت جنایی فرماندهی پولیس فاریاب گفته است که پدر فضل احمد در وضعیت خوبی قرار ندارد و این قضیه تحت بررسی است.

عزیزه یعقوبی، مسوول بخش کودکان حقوق بشر فاریاب نیز گفته است که به دلیل نبود پرورشگاه دولتی در ولایت فاریاب، کاری برای این کودک کرده نمی‌توانند، اما تلاش خواهند کرد تا فضل‌احمد را به پرورشگاه‌های دیگر ولایات معرفی کنند.

این قضیه‌ی تکان دهنده دقیق در روز جهانی حقوق بشر برملا می‌شود. قضایایی از این دست نشان می‌دهند که حقوق بشر در افغانستان هنوز هم در وضع بسیار بدی قرار دارد.

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *