بزرگداشت از 8‌مین سالگرد شهادت عبدالمطلب بیک

اولوس: روز جمعه ششم جدی از هشمین سالگرد شهادت عبدالمطلب بیک نمایندۀ سابق مردم ولایت تخار در ولسی جرگه به اشتراک حدود پج‌هزار تن در تالار لویه جرگه در شهر کابل گرامی‌داشت به عمل آمد.

در آغاز مراسم عبدالمتین بېک فرزند شهید و رییس ارگان های محلی افغانستان با سخنان کوتاهی مهمانان این مراسم باشکوه را خیر مقدم و خوش آمدید گفته، از خاطرات اش در مورد سجایای شهید عبدالمطلب بېک یاد کرد.

پیام محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت هشتمین سال‌یاد شهادت مطلب بیک توسط حمدالله محب مشاور شورای امنیت به خوانش گرفته شد. در این پیام از عبدالمطلب بیک به عنوان مرد مجاهد و وطندوست یاد شده است.

دوکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی طی ایراد سخنانی بخشی از خاطراتش را در دوران جهاد و مقاومت با شهید مطلب بېک به زبان آورده گفت، مطلب بیک در همه دوره ها مهماندار سران مجاهدین و قوماندان های دوران جهاد و مقاومت بود و کارنامه های بزرگی از خود به یادگار گذاشته است.

سخنران دیگر این مراسم محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان بود. او نیز در مورد فداکاری های شهید عبدالمطلب بیک در برابر تجاوز قشون سرخ شوروی سابق صحبت کرده گفت که بزرگ مردانی چون مطلب بېک در زندگی خود برای سعادت مردم کار های بزرگی را انجام داده اند. آقای دانش به مسأله صلح اشاره کرده افزود که سیاسیون وطن‌دوست که تا کنون در برابر متجاوزین و تروریستان جنگیده اند، با در نظرداشت حساسیت اوضاع و منافع بزرگ ملی خواست های شخصی خویش را کنار گذاشته در محور دولت متحد و منسجم شوند.

محمد یونس قانونی سابق معاون اول ریاست جمهوری در صحبت هایش مطلب بیک را مرد بزرگ خطاب کرده افزود، که در سالگرد شهادت این مرد مردم دوست بزرگان مملکت در زیر یک سقف گردهم آمده در مورد شخصیت او و سرنوشت کشور صحبت می‌کنند. او از دولتمردان و سیاسیون کشور خواست که در رابطه با مسأله صلح و مذاکره با طالبان با هم متحد شوند و با یک برنامه در مذاکرات صلح شرکت کنند. او گفت سیاسیونی که منتقد دولت اند، در برخورد با مذاکرات و طالبان با دولت افغانستان وجوهات مشترک زیادی دارند.

در این مراسم فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه و عبدالرووف ابراهیمی نمایندۀ مردم قندوز در ولسی جرگه نیز سخنرانی کرده در مورد شخصیت شهید عبدالمطلب بېک و کارنامه هایش مطالبی را بیان کردند.

در پایان مراسم یک گروه ترانه خوان ترانۀ‌ای را به یاد شهید عبدالمطلب بیک اجرا کردند.

شهید عبدالمطلب بیک که از سیما های برازندۀ دوران جهاد و مقاومت افغانستان به شمار می‌رفت پس از سقوط طالبان به حیث قوماندان امنیۀ ولایت تخار و قندوز خدمت کرده بود. او مدتی به حیث معین سیاسی وزارت قبایل و سرحدات کار کرد. او، زمانی که به حیث نمایندۀ مردم ولایت تخار در ولسی جرگه مشغول خدمت بود هشت سال پیش در چهارم ماه جدی در یک حملۀ انتحاری در حومۀ شهر تالقان به شهادت رسید. 

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *