زنگ خطر در شمال بار دیگر به صدا در آمد

محمد عالم کوهکن\ سرمفاله

در یک هفته‌ی گذشته حملات جنگجویان طالب در مناطق مختلف ولایت شمال به ویژه تخار، قندوز، بلخ، جوزجان و فاریاب افزایش یافت. در هجوم طالبان دست کم 70 تن از نیرو های خیزش مردمی و اردو به هلاکت رسیدند. تلفات نیروهای خیزش مردمی در هفته گذشته در تخار و جوزجان طی چند ماه گذشته بی پیشینه بود.

در آغاز هفته‌ی که گذشت 17 تن از نیرو های خیزش مردمیِ قواندان عبدالملک تاتار در لاله گذر ولسوالی خواجه بهاوالدین تخار در نتیجۀ یک شبیخون طالبان کشته شدند. دو روز پس از این حادثه طالبان در قریه‌ی حیدر آباد ولسوالی فیض‌آباد ولایت جوزجان شب هنگام بالای پسته های نیرو های محلی تهاجم بزرگی را انجام دادند که 14 تن از افراد خیزش های مردمی به هلاکت رسیدند و تعدادی زخم برداشتند.

همین‌گونه جنگجویان طالب در ولایت های قندوز، تخار و بلخ نیز به پوسته های اردو حمله کرده تلفاتی را وارد آورند. طالبان در ولسوالی های گرزیوان، بلچراغ، المار و قیصار ولایت فاریاب نیز تحرکاتی داشتند که منجر به تلفات چند تن از نیرو های دولت شده است.

شبیخون و تهاجم طالبان در ولایت های مختلف شمال در یک هفتۀ گذشته بار دیگر زنگ خطری برای امنیت شمال را به صدا آورد. اگر چه هجوم و حملات طالبان در ولایات شمال تازه‌گی ندارد. اما شبیخون های پر تلفات آن سخت مایۀ نگرانی و تشویش است.

در شبیخون های هفتۀ گذشته طالبان در ولایات جوزجان و تخار و کشتار نیرو های اردوی ملی در سه ولایت شمال سوال هایی را در ذهن هر هم‌وطن ما به وجود می‌آورد. آیا طالب ها در شما بیشتر نیرومند شده اند؟ آیا قوت های رزمی دولت ضعیف عمل می‌کند، آیا ضعف جدی در رهبری آن ها وجود دارد؟ آیا کم کاری و ناکارآمدی مسلکی ارگان های کشفی و استخباراتی باعث تلفات در حوادث اخیر شده است؟ و یا فتنه های دیگری در میان است که مردم از تصور آن عاجز اند؟ این ها همه پرسش هایی استند که اذهان عامه را به خود مشغول کرده است، که باید رهبری نیرو های امنیتی و دفاعی کشور باید با آن پاسخ بدهند.

انتقال نیرو های دولتی از قرارگاه های کوهی آنان در ولسوالی درزاب جوزجان به ولایت فاریاب و واگذاری بی چون و چرای تمام مناطق درزاب به طالبان نیز روحیۀ جنگی طالبان را تقویت کرده است. ماه هاست که رهبری ارگان های امنیتی کشور برای آغاز عملیات در ولایات شمال و شمال‌شرق کشور، اعاده‌ی امنیت شاهراه های در این ولایات و باز پس‌گیری مناطق از دست رفته پی هم وعده می‌دهند. وعده هایی که تا کنون عملی نشده و امنیت شمال با گذشت هر روز بیشتر از گذشته با تهدید های جدی روبه رو می‌شود.

با وخیم شدن اوضاع در ولایات شمال و شما‌ل‌شرق به ویژه تسلط جنگجویان طالب در شاهراه ها زمینه‌ی جمع آوری مبالغ هنگفت از اموال تجارتی بازرگانان و دکانداران را برای طالبان فراهم کرده است. اوضاع وخیم شمال از رهبری دولت توجه فوق‌العاده و دراز مدت را می‌طلبد. در غیر آن هرگونه بی مبالاتی و ندانم کاری های رهبری سیاسی و امنیتی کشور عواقب سخت ناگوار و دشوار را در پی خواهد داشت که به آسانی تلافی نخواهد شد.

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *