فرمانرواییِ گانگسترها در کابل

الیاس طاهری

اوضاع امنیتی در پایتخت به پیمانه‌ای شکننده شده که دزدان چشم‌دریده در گوشه و کنار شهر، شب‌ها و اکنون حتا در روز روشن در کمین عابرین هستند. سارقین به‌وسیله‌ی سلاح‌ و چاقوی دست داشته‌ی شان پول و وسایل مردم را با خود می‌برند. نگران کننده‌تر اینکه، هرگاه فردی به دام دزدان بیفتد و تلاش کند از خود مقاومت نشان دهد، بدون هیچ تأملی، با شلیک گلوله یا فرو کردنِ چاقو به بدنش از بین برده می‌شود. این استراتژیِ دزدان مسلح و چاقوبه‌دست است. می‌خواهند با کشتنِ افراد به دیگران پیام بدهند که هرکسی در مقابل آن‌ها مقاومت کند، کشته می‌شود.

اوایل همین هفته‌یی که گذشت، یکی از دانشجویان دانشگاه دولتی کابل که هم‌زمان در دانشگاه امریکایی افغانستان نیز مصروف تحصیل بود، شب‌هنگام در مسیر برگشت به خانه، در غرب شهر با دزدان روبه‌رو می‌شود. علی‌سینای ۲۲ ساله در مقابل دزدان از خود مقاومت نشان می‌دهد و تلاش می‌کند لب‌تاپ، مبایل و دیگر داشته‌هایش را به آن‌ها تحویل ندهد. اما دزدانِ چشم‌دریده و دلیر، بدون هیچ تعللی چاقو را به شکم او فرو می‌کنند. این‌جاست که علی‌سینا بدنش سُست می‌شود و سارقین لب‌تاپ و مبایلش را گرفته و از ساحه دور می‌شوند.

بعدتر، رهگذری از کوچه عبور می‌کند. علی‌سینا با مبایل این رهگذر به بستگانش تماس می‌گیرد که در کوچه «چاقو» خورده و به کمک نیاز دارد. پسر کاکایش فوراً خود را به محل واقعه می‌رساند و او را به نزدیک‌ترین شفاخانه‌ی خصوصی برای تداوی می‌برد؛ اما دیگر دیر شده‌است. تلاش داکتران معالج نتیجه ندارد و این دانشجوی جوان به علت خونریزیِ زیاد جانش را از دست می‌دهد.

داستان علی‌سینا، یک نمونه‌ از صدها و شاید هزاران قضایای این‌‌چنینی در شهر کابل است. هیچ شب‌وروزی نیست که از وقوع جرم و جنایت در گوشه و کنار پایتخت صحبت نشود. میزان دزدی‌های مسلحانه و سایر جرایم جنایی در این اواخر افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است. طوری‌که دیگر مردم به سطوح آمده‌اند. سه‌شنبه‌ی هفته گذشته در روز روشن دزدان با چاقو به یک نوجوان حمله کرده و او را شدیداً زخمی می‌کنند. باشندگان محل همه تماشاگر بودند؛ اما فردی از راه می‌رسد و این نوجوان را به شفاخانه منتقل می‌کند و سپس خانواده‌اش را باخبر می‌سازد. این خبر توسط شخصی که به زخمی کمک کرده بود، بدون اینکه از محل دقیق جرم نام برده شود، در فیسبوک منتشر و از سوی کاربران به‌طور گسترده‌یی با هشتگ «کابل امن نیست» همرسانی شد.

واقعیت این است که مردم نیز نسبت به وقوع این‌گونه قضایا بی‌تفاوت هستند. در بیشتر موارد مردم حتا با فردی که متضرر و زخمی شده است- نیز همکاری ندارند. به دلایل مختلف. یا از حمله‌ی احتمالی دزدان در هراس‌اند، یا اینکه قضایای از این دست نزد آنان عادی شده است. بی‌تفاوتی در برابر جرایم جنایی و دزدی‌های مسلحانه در شهر کابل، موضوع بسیار نگران‌کننده است که باید ارگان‌های کشفی- امنیتی و مردم آن را جدی بگیرند. این درست است که مردم به‌دلیل بی‌باوری به حکومت و ترس از عواقب دخالت شان در چنین قضایا، بی‌تفاوت می‌مانند؛ اما حداقل به کسی که چاقو و گلوله خورده و در خونش می‌تپد- باید عاجل رسیدگی کنند. زیرا نجات دادن جان یک انسان مهم‌تر از هرچیز دیگر است. ولی بارها شده که مردم فقط نقش تماشاچی را داشته‌اند و زخمی در پیش چشمان آن‌ها جان داده است.

در پی افزایش دزدی‌های مسلحانه در پایتخت و کشته شدنِ‌ «علی‌سینا ظفری» دانشجوی دانشگاه کابل توسط دزدان، کاربران فیسبوک کمپینی را زیر عنوان «کابل امن نیست» راه‌اندازی کردند. کاربران شبکه‌های اجتماعی، نهادهای امنیتی به‌ویژه پولیس کابل را به کم‌کاری و سهل‌انگاری در تأمین امنیت باشندگان پایتخت متهم کرده‌اند. کاربران با راه‌اندازی این کمپین خواستند تا توجه نهادهای امنیتی را جلب کنند که اوضاع شهر کابل خوب نیست و دیگر مردم از دست دزدان مسلح به سطوح آمده‌اند.

وزارت داخله اما در واکنش گفت که جرایم در کابل کاهش یافته است. نصرت رحیمی سخنگوی این وزارت هفته‌ی گذشته در پی افزایش انتقادات باشندگان کابل از ناامنی، گفت که در جریان یک ماه گذشته؛ یعنی از پانزدهم قوس تا پانزدهم جدی، بیش از ۲۷۳ نفر در پیوند به رویدادهای جنایی در کابل بازداشت شده‌اند. بر بنیاد معلومات وزارت داخله، در یک ماه گذشته بیش از ۲۰۰ واقعه‌ی جنایی در کابل به ثبت رسیده‌است. قتل، اختطاف، سرقت‌های مسلحانه، قاچاق، باج‌گیری و … از عمده‌ترین قضایایی است که پولیس در یک ماه اخیر ثبت و در پیوند به آن بیش از ۲۷۳ نفر را بازداشت کرده است.

وزارت داخله از مبارزه با مجرمین در پایتخت خبر داده و گفته چنان‌چه «با مجرمان سازمان‌یافته در کابل مبارزه صورت گرفت» با مجرمین قدمه‌های دوم و سوم نیز مبارزه می‌شود. براساس معلومات این وزارت، مبارزه علیه این مجرمین عملاً جریان دارد.

همچنان در پی انتقادهای باشندگان شهر کابل، وزارت داخله چهارشنبه شب هفته‌ی گذشته عملیات وسیعی را به هدف دست‌گیری دزدان مسلح در پایتخت راه‌اندازی کرد. با‌آنکه این عملیات به‌صورت بسیار نمایشی و تبلیغاتی بود؛ اما بر بنیاد آماری که سخنگوی وزارت داخله در فیسبوک رسمی‌اش منتشر کرده، تنها در یک شب، ۱۸ نفر به ارتکاب جرم‌های گوناگون از جمله حمل سلاح غیرقانونی، دزدی و زهزنی و اخلال امن و نظم عامه، از بخش‌های مختلف شهر کابل بازداشت شدند. این نشان‌دهنده‌ی آن است که میزان جرایم جنایی؛ به‌ویژه دزدی‌های مسلحانه در پایتخت بسیار افزایش یافته است. در حالی‌که باتوجه به شیوه‌ی عملیات پولیس، احتمال دارد دزدان زیادی فرار کرده و یا اصلاً از خانه‌های شان بیرون نشده باشند.

در همین حال، گفت‌وگویی که حدود سه هفته پیش با فردوس فرامرز سخنگوی فرماندهی پولیس کابل داشتم، به من گفت که پولیس کابل به‌خاطر جلوگیری از رویدادهای جنایی اقداماتی را روی دست گرفته است. فرامرز افزود که جمع‌آوری موترسایکل‌های فاقد اسناد، جمع‌آوری و بازداشت افراد «ولگرد» و بایومتریک آن‌ها و هم‌چنان گزمه‌های مشترک در ساحات جرم‌زا، از عمده‌ترین اقداماتی است که پولیس کابل روی دست گرفته است.

کابل- پایتخت، به محل امنی برای پادشاهی گانگسترهای مسلح بدل شده است. چپاولگران و رهزنان هر زمان که بخواهند، می‌کُشند، به انسان‌ها شلیک می‌کنند و یا چاقو می‌زنند. بعد از رسیدن به هدف شان، به همین راحتی پا به فرار می‌گذارند. اما متأسفانه هیچ‌گاه با آن‌ها جدی برخورد نمی‌شود. پولیس خود در برخی موارد به همدستی با دزدان متهم می‌شود؛ زیرا بارها گزارش شده که دزدان بدون اینکه برای‌شان پرونده باز شود، از حوزه‌های پولیس آزاد می‌شوند. ولی این اتهام‌ها همواره از سوی پولیس رده شده است. در هر صورت، تا زمانی‌که پولیس فعال نشود و در کنار آن مردم به‌صورت دلسوزانه و قاطع با پولیس همکار نباشند، به نظر نمی‌رسد که بساط دزدان مسلح از کوچه‌پس‌کوچه‌های کابل برچیده شود. همین‌طور اگر وزارت داخله بیداری خود را نشان ندهد و قاطعانه دست به‌کار نشود، گمانه‌زنی‌ها از همدستی پولیس با دزدان بیشتر و وجهه و اعتبار این نهاد در نزد شهروندان زیر سوال می‌رود.

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *