تجهیز و تقویت نیروهای مسلح افغانستان به روند صلح کمک می‌کند

محمدعالم کوهکن\ سرمقاله

نیروهای مسلح افغانستان به مثابۀ پاسدار واقعی تمامیت ارضی و امنیت مردم افغانستان بیشتر از 15 سال است که با جنگجویان طالب و دیگر شبکه های دهشت افگن می‌رزمد و از زندگی، مال و دستاورد های سال های اخیر مردم کشور حمایت می‌کند. قوای مسلح افغانستان در سال های اخیر از سوی کشور های کمک کننده به افغانستان در رأس ایالات متحدۀ امریکا آموزش نظامی دیده و در میدان های نبرد با طالبان و دیگر شبکه های تروریستی مؤفقانه می‌جنگد و در این راه تجارب بزرگی را کمایی کرده است.

جنگ تحمیلی سال هاست که از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد، با گذشت هر روز شمار تلفات افراد ملکی و نیرو های مسلح کشور افزایش می‌یابد. دولت و مردم ما ناگذیر به ادامۀ جنگ و ایستادگی در برابر طالبان و دیگر گروه های خون آشام استند.

بدون شک ختم جنگ و برقراری صلح از خواسته های نخستین مردم افغانستان به شمار می‌رود. مردم ما طرفدار صلحی است، که در آن دستاورد های سال های گذشته، آزادی ها و حقوق انسانی مردم تضمین شده باشد. نه صلح و آرامشی قبرستانی را که در زمان حاکمیت استبدادی طالبان تجربه کرده اند. و از آن خاطرات سخت و دردناکی در ذهن دارند.

مردم ما از بحث مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان استقبال کردند و دولت افغانستان نیز طرفداری و حمایت خودرا از ختم جنگ و رسیدن به صلح از طریق مذاکرات رو در رو میان نمایندگان دولت و طالبان اعلان کرد.

روند مذاکرات و چانه زنی های طالبان در روند مذاکرات با طالبان نمایانگر عدم صداقت طالبان به صلح و ختم جنگ است. در یک کلام آن‌ها خواهان خروج کامل نیرو های امریکایی و ناتو از افغانستان استند، بدون آن که به آتش بس دراز مدت تن بدهند و تضمین کنند که از طریق مذاکرات با دولت افغانستان به جنگ و خونریزی پایان می‌دهند.

حالا که طالبان برای خواست های خود پافشاری دارند کوتاه‌ترین و مؤثرترین راه برای وادار کردن آن ها به صلح و ختم جنگ از طریق مذاکرات تجهیر و تقویت بیشتر نیرو های مسلح افغانستان است. قوت های مسلح افغانستان با دریافت اسلحۀ مدرن و دیگر وسایل تخنیکی و لوژستیکی قادر به سرکوب بیشتر هراس افگنان در مناطق مختلف کشور استند. تا زمانی که طالبان در میدان های جنگ با شکست قطعی و محکم روبه رو نشوند به صلح و آشتی تن نخواهند داد.

اخیراً جنرال سکات میلر قوماندان نیرو های امریکا و ناتو در افغانستان در دیدار با والی هرات به ضرورت تجهیز و تقویت نیرو های مسلح افغانستان و سرکوب طالبان در جبهه های جنگ تأکید کرده است. انتظار می‌رود، که مقام های تصمیم گیرندۀ امریکا و دیگر شرکای جهانی آن به این واقعیت کاملاً پی برده باشند، که ختم جنگ و تأمین صلح در افغانستان فقط از طریق تضعیف طالبان میسر است.

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *