صداقت پاکستان در قبال صلح افغانستان ضروری است

افغانستان در میان همسایه های خود بیشترین خط مرزی را با همسایه جنوبیِ خود پاکستان دارد. در درازای تاریخ همسایه‌ی جنوبی ما به اوضاع کشور ما تأثیرگزار بوده است. افغانستان از روابط غیر صمیمانه‌ی پاکستان طی بیشتر از نیم قرن اخیر زیان های فراوانی را متحمل شده است. متأسفانه در خیلی از موارد برخورد های غیر واقعبیانه، سلیقه‌ای و احساساتی زمامداران گذشته‌ی افغانستان به سردی روابط میان پاکستان و افغانستان نقش بزرگی داشته است. بدبینی‌ها، اختلافات مرزی و سؤ تفاهمات سیاسی میان دو کشور در راستای برقراری دوستی، تأمین احترام متقابل و همکاری برای توسعه‌ی دو جانبه فرصت های بزرگی را از هر دو طرف گرفته است. و در این میان بیشترین صدمه را مردم افغانستان متحمل شده اند.

کابل و اسلام آباد باید به یک واقعیت تن بدهند که هر دو کشور همسایه‌ی یک‌دیگر اند و این واقعیت زمینی را هرگز نمی‌توانند عوض کنند. بنابر این واقعیت نیاز است تا زمامداران هردو کشور با در نظر داشت اصل احترام به منافع ملی یک‌دیگر به مشکلات و اختلافاتی که از چند دهه به این‌سو مانع تحکیم راوابط دوستانه میان این کشور شده است، پایان دهند و برای سعادت و رفاه مردم پاکستان و افغانستان باندیشند.

چند ماه است که فرصت و موقع تاریخی دیگر برای پایان دادن به منازعات این دو کشور همسایه به وجود آمده است. بیسار منطقی و عقلانی خواهد بود که رهبران پاکستان و افغانستان به سیاست های خصمانه شان نسبت به یک‌دیگر تجدید نظر کنند. و این فرصت همانا روند مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان برای ختم جنگ و برقراری صلح پایدار در افغانستان است.

در چند ماه اخیر که مذاکرات میان هیأت امریکا و طالبان ادامه دارد، اسلام آباد برای وادار کردن طالبان در امر برقراری صلح از طریق مذاکرات نقش برجسته داشته است. و بعد از این نیز پاکستان می‌تواند روند مذاکرات صلح افغانستان را تسریع کند.

امیدواریم که اسلام آباد نیز پس از این همه جنگ و ویرانی ناشی از جنگ های نیابتی در افغانستان به این نتیجه رسیده باشد که از صلح در افغانستان بیشتر سود خواهد برد تا دوام جنگ در کشور همسایه‌اش که پاکستان نیز اضرار آن را تا کنون تحمل کرده است.

سخنان اخیر شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در امریکا در رابطه به ختم جنگ، تأمین صلح در افغانستان و آینده‌ی آن امیدوار کنند بود. آقای قریشی گفت، که نیرو های امریکا باید از افغانستان مسوولانه بیرون شوند و دنیا برای پایداری صلح و توسعه در این کشور به کمک های سیاسی و اقتصادی خود ادامه دهد. تا افغانستان بار دیگر شاهد کشمکش های داخلی نشود.

در روند مذاکرات صلح نیاز است تا اعتماد سازی بیشتر میان طالبان و دولت افغانستان هم‌چنان کابل و اسلام آباد به وجود آید. هنوز این اعتماد به وجود نیامده است. سخنان اخیر محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در شهر داووس کشور سویس ناشی از این بی اعتمادی است. آقای غنی گفت که “… اگر آن‌ها (طالبان) صلح را چون یک ابزار برای سرنگونی حکومت و جامعه می‌بینند، در آن صورت جامعه و حکومت در برابر آن‌ها بسیج خواهند شد.”

حالا زمان آن فرا رسیده است که کابل و اسلام آباد تنش ها را کم کنند و برای اعتماد سازی و تحکیم آن در روند مذاکرات قدم های عملی بیشتری بردارند.

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *