محب: دشمن را سرکوب کنید

الیاس طاهری

در جریان هفته‌ی گذشته حمدالله محب، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری، از ولایت‌های بلخ، جوزجان و فاریاب دیدار و وضعیت امنیتی حوزه‌ی شمال کشور را مورد بررسی قرار داد.

در چند ماه اخیر، گفته می‌توانیم که ولایت‌های شمال از منظر امنیتی، در محور توجه حکومت قرار گرفته است. در سه ماه گذشته، چندین بار مقام‌های بلندپایه‌ی نظامی از وزیر دفاع گرفته تا جنرال اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان، به شمال کشور سفر کرده‌اند. هدف از این سفرها بررسی اوضاع امنیتی و چگونگی راه‌اندازی عملیات‌های نظامی خوانده شده است.

در سه- چهار سال اخیر، ولایت‌های حوزه‌ی شمال از جمله، فاریاب، قندوز، سرپل و بغلان و بخش‌هایی از جوزجان پیوسته دست‌خوش ناامنی بوده و تروریستان حضور گسترده در بخش‌هایی از این ولایت‌ها داشتند – که هنوز هم از این ناحیه مشکل به قوت خود همچنان باقی است. حتا بلخ که از ولایت‌های نسبتاً امن شمال بود، در این اواخر دست‌خوش ناامنی‌های فراگیر شده است.

واقعیت این است که نیروهای دفاعی و امنیتی کشور در همان اوایل توجه چندانی به شمال نکردند و این بی‌توجهی سبب شد که گروه‌های تروریستی از جمله طالبان صفوف شان را تقویب کرده و جان بگیرند. در نتیجه‌ی همین بی‌توجهی حکومت بود که در سه- چهار سال اخیر ولسوالی‌های متعددی در شمال میان دولت و طالبان دست‌به‌دست شدند و برخی از این ولسوالی‌ها حتا سال‌ها در اختیار طالبان ماندند. در پی این ناامنی‌ها، متأسفانه شمار تلفات ملکی و نظامی، افزایش یافت. در خیلی از مناطق مکاتب به روی نونهالان و دانش‌آموزان بسته ماند و همین‌طور در زندگی باشندگان مناطق جنگ‌زده، سکتگی‌های زیادی پیش آمد که حتا شماری مجبور به ترک محلات اصلی‌شان شدند.

به باور آگاهان، ولایت‌های شمال به‌ویژه قندوز، از نگاه استراتژیک برای طالبان جذبه‌های بسیاری دارند که این گروه توسط آن می‌تواند به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود برای زیر فشار قرار دادن دولت دست یابد. کارشناسان، از قندوز به‌عنوان «کلید شمال افغانستان» یاد کرده‌اند. به این معنی که در صورت مسلط شدن طالبان بر این ولایت و یا هم حضور فعال این گروه در قندوز، گام‌های بعدی ناآرام‌سازی ولایت‌های همجوار و همینطور سراسر شمال خواهد بود. مزید بر این اهمیت، شاهر‌اه‌های بزرگ و موجودیت بنادر مختلف در شمال نیز، از جذبه‌های استراتژیک دیگری است که گروه طالبان به آن‌ها اهمیت فراوان قایل است.

به هرحال، در ماه‌های اخیر سفرهای متعددی در سطح مقام‌های بلندرتبه‌ی امنیتی در شمال کشور صورت گرفته که نشان از توجه دوباره‌ی رهبری دولت و ارگان‌های امنیتی به امنیت شمال دارد. بحران امنیت در شمال کشور باید خیلی پیشتر از این جدی گرفته می‌شد، اما بنا به دلایلی که روشن نیست، نیروهای دفاعی و امنیتی کم‌تر از طالبان، به شمال توجه داشتند.

اما پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و شروع دوباره‌ی گفت‌وگوهای صلح امریکا با طالبان و تحولات اخیر از جمله رد آتش‌بس از سوی طالبان و حاضر نشدن این گروه در مذاکرات مستقیم با حکومت- به‌عنوان طرف اصلی گفت‌وگوها، به نظر می‌رسد رهبری دولت و نهادهای دفاعی و امنیتی تمرکز خود را برای سرکوب تروریستان در تمامی بخش‌های کشور، به‌ویژه در شمال بیشتر کرده است.

چنان‌چه حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور در اولین روزهای سفرش به شمال، در ولایت بلخ به مسوولان قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفت که برای سرکوب دشمنان مردم افغانستان تعلل نکنند و اجازه ندهند که طالبان در حوزه‌ی شمال برای اخلال امنیت جان تازه بگیرند.

آقای محب، از جنرال هیبت‌الله «علیزی» فرمانده جدید قول اردوی ۲۰۹ شاهین به‌حیث یک جنرال کارکشته یاد کرده و افزود، به خاطر اهمیت وضعیت امنیتی شمال بوده است که تصمیم گرفته شده تا «رهبر جنگِ کل کشور» به شمال فرستاده شود و با در نظرداشت اهمیت شمال، تغییرات اساسی در این حوزه‌ی جغرافیایی کشور به وجود آید.

فرمانده جدیدالتقرر قول اردوی ۲۰۹ شاهین نیز گفته که نیروهای امنیتی در همآهنگی و همکاری مردم، تروریستان را در پنج ولایت شمال «سرکوب» و مناطق بیشتری را در آینده‌ی نزدیک از وجود طالبان پاک‌سازی خواهند کرد.

سرپرست وزارت دفاع ملی نیز هفته‌ی گذشته به‌منظور معرفی فرمانده جدید قول اردوی شاهین به بلخ سفر کرده بود. آقای خالد در مراسم معرفی جنرال هیبت‌الله علیزی مدعی شد که عملیات «الفتح» گروه طالبان- که در سال جاری اعلام کرده بود، با شکست مواجه شده است. به گفته‌ی سرپرست وزارت دفاع ملی، طالبان پلان سقوط چندین بزرگ‌شهر را داشتند که موفق نشدند و همچنان ۹ ولسوالی کشور که قبلاً در تصرف طالبان بود، دوباره به کنترل دولت درآمد.

فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین در مراسم معرفی‌اش گفته که نیروهای امنیتی، سال جاری میلادی را به سال «گریز» و «ماتم» تروریستان مبدل خواهند کرد و همین‌طور شخص خودش برای برقراری آرامش شمال، لحظه‌ای غافل نخواهد شد.

مشاور امنیت ملی کشور در سلسله‌ی دیدارش از ولایت‌های شمال، در زمان بازدید از جوزجان، در گفت‌وگو با خبرنگاران محلی گفته که پس از راه‌اندازی عملیات‌ها و پاک‌سازی مناطق از وجود طالبان، قرار است برنامه‌های «انکشافی و حکومت‌داری خوب» در آن بخش‌ها روی دست گرفته شود تا این مناطق دوباره محلی برای بازگشت طالبان نشوند.

از سویی هم آقای محب در سفرش به ولایت فاریاب، از مردم شمال کشور خواست که برای تطبیق پلان امنیتی حکومت، با نیروهای امنیتی همکاری کنند. مشاور امنیت ملی گفته که حکومت «برنامه‌ی کامل» برای تأمین امنیت شامل آماده کرده‌است.

با توجه به گفته‌های اخیر مقام‌های ارشد امنیتی، دیده شود که آیا اوضاع امنیتی در شمال تغییر خواهد کرد یا خیر؟ حکومت و ارگان‌های امنیتی باید در راستای مهار بحران امنیت در ولایت‌های شمال کشور در حد ممکن تلاش کند. در صورتی‌که ارگان‌های امنیتی پلان‌های امنیتی را با جدیت و دقت تطبیق کنند، بدون شک که با حمایت مردم مواجه شده و به این وضعیت پایان داده خواهد شد. مردم از ناآرامی، جنگ و مصیبت‌هایی که متحمل شده، خسته‌اند.

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *