دوام کشکمش‌های سیاسی کشور را با آینده‌ی تاریک روبه‌رو می‌کند

کمیسیون انتخابات افغانستان پس از گذشت چهار ماه و 22 روز نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلان کرد و به انتظار مردم نقطه‌ی پایان گذاشت. به اساس فیصله‌ی این کمیسیون دوکتور محمد اشرف غنی با به دست آوردن 50.64% کل آرا به عنوان رییس جمهور جدید افغانستان معرفی شد. کمیسیون مستقل انتخابات پس از یک روز اعتبار نامه انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان را به عنوان رییس جمهور جدید به داکتر غنی سپرد.

اعلام نتایج انتخابات چنانچه پیشبینی می‌شد با واکنش های تندی از سوی تکت های انتخاباتی رقیب آقای غنی روبه‌رو شد. داکتر عبدالله عبدالله پس از یکی دو ساعت از اعلان نتایج انتخابات در واکنشی تند روند انتخابات افغانستان را پر از تقلب، غیر قانونی و غیر شفاف خواند و خودرا پیروز اصلی رقابت های انتخاباتی عنوان کرد. او همچنان در مورد تشکیل “دولت فراگیر” نیز سخن گفت. ادعایی که در تاریخ افغانستان پیشینه ندارد.

گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل از نامزدان نسبتاً پیشتاز انتخابات نیز نتایج اعلان شده را غیر قابل قبول خواندند. حکمتیار خواهان لغو انتخابات ریاست جمهوری شد و نبیل تشکیل حکومت مصالحه‌ی ملی به اشتراک طالبان را پیشنهاد کرد.

ادعای تشکیل “دولت فراگیر” در کشور توسط تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، سخنان واکنشی ناشی از شکست انتخاباتی رهبر این تیم چیز دیگری بوده نمی‌تواند. تشکیل “دولت فراگیر” از سوی تیم انتخاباتی داکتر عبدالله بسیار منطقی و عملی به نظر نمی رسد. مردم کشور پس از سال ها جنگ و ویرانی و وخامت اوضاع امنیتی و اقتصادی دیگر تحمل کشمکش های سیاسی میان رهبران منفعت طلب را ندارند و از آن‌ها حمایت نخواهند کرد.

برای دنیا به ویژه حامیان افغانستان تشکیل “دولت موازی” پذیرفتنی نیست. دنیا از نهاد های قانونی و فعالیت های آن‌ها حمایت می‌کند و آماده‌‌ی دوام همکاری با این نهاد هاست که طی 18 سال گذشته پدید آماده اند. چنان که جوزف بورل مسوول سیات خارجی اتحادیه اروپا طی تماس تیلفونی با محمد اشرف غنی پیروزی اورا در انتخابات تبریک گفته و از کارکرد های کمیسیون های انتخاباتی با وجود چالش ها و نواقص در کارشان تمجید کرده است. بورل گفته است که اتحادیه‌ی اروپا با دولت جدید افغانستان تحت رهبری محمد اشرف غنی ادامه می‌دهد.

افغانستان عقب مانده‌ترین کشور دنیاست که از چهل سال به این‌سو با بحران امنیتی، سیاسی و اقتصادی درگیر است. تحقق ایدآل دموکراسی در کشور های چون افغانستان خیالی بیش نیست. مردم افغانستان امروز پیش از هر چیزی دیگری نیاز به ختم جنگ و برقراری صلح و ثبات دارند. نزدیک به یک‌سال است که گام هایی ابتدایی برای ختم جنگ برداشته شده است. برای رسیدن به صلح پایدار در کشور مردم ما نیاز به یک دولت و رهبری جدید دارد. دوام تنش های موجود میان گروه های سیاسی  منافع و مصالح ملی کشور را بازتاب نمی‌دهد.

بهتر آن است که طرف های سیاسی مختلف طرفدار نظام جمهوری و دموکراسی با تحمل دشواری ها و چالش های موجود به کشمش های انتخاباتی پایان داده همه برای رسیدن به صلح واقعی و پایدار تلاش کنند. در غیر آن ادامه غیر ضروری تنش های سیاسی فرصت های مساعد برای ختم جنگ را از میان خواهد برداشت و مردم افغانستان را با آینده تاریک و غیر قابل پیشبینی روبه‌رو خواهد کرد که بدون شک مسوولیت آن پیش از دیگران متوجه همه‌ی مدعیان قدرت سیاسی در کشور خواهد بود.

نمایش بیشتر

محمد عالم کوهکن

مدیر مسوول هفته‌نامه اولوس

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *