بار دیگر برای کشور ما مرحله‌ی سرنوشت‌ساز فرا می‌رسد

مردم افغانستان پس از دو دهه جنگ و خونریزی در پایان سال 2001 فرصت خوبی را برای ختم جنگ، برقراری صلح و آغاز زندگی نوین، ترقی و شکوفایی کمایی کرده بودند؛ حملات تروریستان 11 سپتامبر به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویارک بهانه‌یی بود که زمینه‌ی سقوط رژیم خودکامه و ایدیوژیک طالبان را فراهم آورد و نظام جدید دموکراتیک به حمایت جامعه‌ی جهانی به وجود آمد. متأسفانه بنا به عواملی که پرداختن به جزییات آن از حوصله‌ی این مقاله بیرون است، رویاهای شهروندان افغانستان آن‌چنانی که می‌خواستند، تحقق نیافت. جنگ و خونریزی بار دیگر دامنگیر مردم کشور شد.

حالا پس از تقریباً دو دهه جنگ چنین می‌نماید که فرصت و زمینه‌ی دیگری برای پایان دادن به جنگ های چهل ساله فرا می‌رسد تا مردم افغانستان سرنوشت آینده‌ی خودرا بار دیگر و به گونه‌ی دیگر رقم بزنند. در این روز ها امیدواری برای ختم منازعه‌ و جنگ میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان از طریق گفت‌وگو های سیاسی بیشتر شده است. مذاکرات چند ماهه‌ میان ایالات متحده‌ی امریکا و نماینده های طالبان در دوحه تا حدی راه رسیدن به صلح پایا و عادلانه در افغانستان را هموار کرده است.

بر اساس اظهارات منابع امریکایی و طالبان متن موافقت‌نامه میان طالبان و امریکا نهایی شده و قرار است این موافقت‌نامه به روز شنبه 29 فبروری با حضور نماینده های حدود 20 کشور دنیا و سازمان های بین‌المللی به امضا برسد. کاهش یک هفته‌ای خشونت در افغانستان منحیث پیش شرط امضای این موافقت‌نامه به روز شنبه‌ی گذشته آغاز شده بود.

مردم بیچاره و دردمند افغانستان که قربانی اصلی جنگ های چهل ساله هستند، با بیم و امید به سوی دوحه می‌نگرند تا این بار فرصت واقعی برای ختم جنگ، برادرکشی و برقراری صلح پایدار در سرزمین آبایی شان پیش آمده باشد.

بر اساس موافقت‌نامه‌ی امریکا و طالبان بلادرنگ مذاکرات بین‌الافغانی در اوسلو پایتخت ناروی آغاز می‌شود. گرچه این مذاکرات دشوار و طولانی مدت پیشبینی می‌شود، اما فرصت خیلی خوب و استثنایی برای ختم جنگ و برقراری صلح تلقی می‌شود. مردم افغانستان از دولت و سیاسیون انتظار دارند که برای رقم زدن سرنوشت آینده‌ی مردم کشور متحد و یک‌دست، با کنار گذاشتن اختلافات سلیقه‌ای و سیاسی خویش در مذاکرات نقش مثبت و سازنده بازی کنند. و از این فرصت خوب برای نجات افغانستان، تضمین سعادت و رفاه نسل های امروز و آینده گام های استوار بردارند.

نمایش بیشتر

محمد عالم کوهکن

مدیر مسوول هفته‌نامه اولوس

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *