“گهواره” نخستین بار زمینۀ مطالعۀ کتاب های اۉزبیکی را به فرزندان اۉزبېک های هلمند فراهم کرد

اولوس: “گهواره” اخیراً یک تعداد کتاب های اۉزبیکی را به دسترس فرزندان اۉزبیک های ولایت هلمند قرار دارد. با این اقدامِ “گهواره” اوزبیک های هلمند بار نخست به کتاب های که به زبان مادری شان نشر شده است، دسترسی پیدا کرده اند.

محمد حسن تۉلقین مسوول بخش اۉزبیکی “گهواره” به اولوس گفت، که به اساس نیاز شدید فرزندان اوزبیک های ولایت هلمند و خواست آن‌ها یک تعداد کتاب های اوزبیکی منتشرۀ “گهواره” به اوزبېک های هلمند فرستاده است. و در آینده نیز “گهواره” کتاب های بیشتری را میان اۉزبېک های آن ولایت توزیع خواهد کرد.

خیر محمد نوری که خود از اوزبېک های هلمنداست و در شهر لشکر گاه کار و زندگی دارد، با استقبال از این اقدام “گهواره” گفت، که اۉزبېک های هلمند از وزارت معارف افغانستان انتظار دارند تا زمینۀ آموزش به زبان مادری را برای فرزندان اوزبیک های هلمند فراهم کند.

گروه “گهواره” که متشکل از نویسنده‌گان و مترجمان افغانستان است، از چند سال به این‌سو با شعار “گهواره، بستری برای پرورش فکری کودکان” به فعالیت آغاز کرده است. این گروه بیشتر برای کودکان کار می‌کند. و تا کنون ده ها عنوان کتاب را برای کودکان افغانستان به زبان های دری، پشتو و اوزبېکی تألیف، ترجمه و چاپ کرده است. این کتاب ها به صورت منظم به دسترس کودکان در کابل و دیگر ولایت های کشور رسانیده شده است. 

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *