معترضان فعالیت شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان در ولسوالی لعل‌وسرجنگل را متوقف کردند

الیاس طاهری

شماری از باشندگان ولسوالی لعل‌وسرجنگل ولایت غور، بعد از چاشت امروز (یکشنبه، ۲۱ ثور) در اعتراض به کیفیت پایین خدمات انترنتی شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان، فعالیت این شرکت را متوقف کردند.

معترضان در ولسوالی لعل‌وسرجنگل که بیشتر آن‌ها را دانشجویان و کارمندان ادارات مختلف تشکیل می‌دهند، می‌گویند که آن‌ها درخواست شان مبنی به افزایش کیفیت خدمات انترنتی از2G  به 3G را بارها به شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان مطرح کرده‌اند، اما این شرکت به خواست آن‌ها توجه نکرده‌ است.

ولسوالی لعل‌وسرجنگل یکی از پر جمعیت‌ترین ولسوالی‌ها در ولایت غور است که از مجموع شبکه‌های مخابراتی فعال در آن ولسوالی، ام‌تی‌ان بیشترین مشترکین را دارد.

به گفته‌ی معترضین، شرکت مخابراتی ام‌تی‌ان، حدود هفتاد درصد این ولسوالی را تحت پوشش خود دارد و بیشترین سود مشترکین به جیب همین شرکت می‌رود اما در قسمت کیفیت خدمات انترنتی هیچ‌گونه توجه صورت نگرفته است. به همین دلیل، باشندگان لعل‌وسرجنگل خواستار ارائه‌ی خدمات باکیفیت انترنتی (3G) از سوی این شرکت مخابراتی هستند.

واحد رحمانی یکی از سازمان‌دهندگان اعتراض امروز در این باره به ۸صبح گفت: «ما امروز به رسم اعتراض فعالیت شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان را قطع کردیم تا اینکه شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان به خواست برحق مردم ولسوالی لعل‌وسرجنگل، فعالان مدنی و دانشجویان ولسوالی لعل‌وسرجنگل پاسخ مثبت بدهد.»

معترضان می‌گویند تا زمانی‌که به خواست آن‌ها پاسخ مثبت داده نشود، به دادخواهی خود ادامه می‌دهند و در هیچ صورتی کوتاه نخواهند آمد و فعالیت این شبکه مخابراتی همچنان متوقف خواهد ماند.

هم‌زمان با غیرفعال شدن این پایه‌ی مرکزی شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان در منطقه «کرمان» ولسوالی لعل‌وسرجنگل، فعالیت شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان در بخش‌های زیادی از ولایت غور به‌شمول شهر فیروزکوه مرکز این ولایت قطع شده و ده‌ها هزار تن از مشترکین این شرکت از خدمات مخابراتی محروم شدند.

دانشجویان، فعالان مدنی و کارمندان اداره‌های مختلف در حالی اقدام به متوقف کردن فعالیت مخابراتی شرکت ام‌تی‌ان در این ولسوالی کرده‌اند که بحران همه‌گیر کرونا باعث تعطیلی دانشگاه‌ها و مکاتب در سراسر کشور شده‌است.

وزارت تحصیلات عالی در زمان قرنطینه به‌خاطر پیشبرد امور درسی دانشگاه‌ها، طرح آموزش آنلاین از طریق انترنت را روی دست گرفته است، اما در ولسوالی لعل‌وسرجنگل به دلیل نبود انترنت آموزش آنلاین ممکن نیست.

غلام‌حسین رامش یکی از دانشجویان دانشگاه خصوصی کاتب که در این ولسوالی زندگی می‌کند، می‌گوید که کیفیت پایین انترنت در منطقه‌ی شان، امکان آموزش آنلاین را از دانشجویان آن ولسوالی گرفته است.

در حال حاضر هیچ یکی از سه شبکه‌ی مخابراتی ام‌تی‌ان، اتصالات و روشن که در ولسوالی لعل‌وسرجنگل فعالیت دارند، خدمات معیاری انترنتی را به مشترکین شان ارائه نمی‌کنند و این موضوع سبب شده که هزاران دانشجو از ادامه تحصیل باز بمانند.

نفوس ولسوالی لعل‌وسرجنگل هرچند شمارش دقیق نشده، اما بر بنیاد آمارهای غیررسمی این ولسوالی دارای حدود ۳۰۰هزاره جمعیت است. در حال حاضر بیشتر از ۳۰هزاره دانش‌آموز در مکاتب لعل‌وسرجنگل مصروف فراگیری آموزش هستند.

شمار دقیق دانشجویان این ولسوالی مشخص نیست؛ اما این مشخص است که با آنلاین شدن دروس دانشگاه‌ها، هزاران دانشجو از ادامه درس محروم شده‌اند.

خواستیم دیدگاه مسوولان شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان و اداره تنظیم خدمات مخابراتی در وزارت مخابرات (اترا) را نیز در این مورد داشته باشیم، اما با تلاش‌های زیاد موفق به این کار نشدیم.

نمایش بیشتر

هفته نامه اولوس

هفته نامه اولوس یکی از هفته نامه های فعال کشور در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *